Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde “yaşam suyu” anlamına gelen “uisge beatha”dan gelmektedir. Arpa, buğday, çavdar veya mısırdan damıtılarak yapılan ve meşe fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılan bir tür alkollü içkidir. Viski, sek olarak, sulu, buzlu ya da başka içecekler karıştırılarak tüketilmektedir. Tarihte viski ismine ilk olarak 1494 yılında denk gelinmektedir. Dünya genelinde birçok ülkede üretimi olmakla birlikte genel olarak İskoç (Scotch), İrlanda (Irish) ve Amerikan/Burbon (American/Bourbon) viskisi diye 3’e ayrılır. Viski bu 3 ülke dışında Kanada, Japonya, Hindistan, Galler, Avustralya, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Almanya’da da üretilmektedir. Ülkemizde de Tekel tarafından viski satışı yapılmaktaydı. Fakat Mey İçki’nin satılması ile beraber yerli viski üretimi de duruldu.

Viski Fiyatları Ne Kadar Oldu? 2019

Viski ülkemizde en çok tüketilen alkol çeşitlerinden bir tanesidir. Ancak diğer ülkelere nazaran viski fiyatları 2019 ülkemizde daha pahalıdır. Bunun nedeni viski fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu uygulanan ÖTV’nin üzerine yüzde 18 oranında da KDV uygulanır. Alınan tüm bu vergilerle beraber bir viski şişesinin yüzde 60’ından fazlası vergi olmaktadır. Viski fiyatları her geçen gün yeni bir zam haberi ile artmaktadır. Bu sebepten dolayı viski severler de güncel viski fiyatları 2019 hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaktadırlar. Aşağıda vermiş olduğumuz listede zamlı viski fiyatları 2019 yer almaktadır.

Viski Fiyatları 2019

Aşağıda vermiş olduğumuz liste ülkemizde en çok tüketilen viski çeşitlerini ve bunlara ait güncel fiyatları vermektedir. Fakat viski fiyatları, markalarca tavsiye edilen satış fiyatlarıdır. Bu sebepten dolayı tekel bayilerde, CarrefourSA, Migros, Pehlivanoğlu, Kipa, Çağdaş gibi süpermarketlerde ufak farklılıklar yaşanabilmektedir.

Jack Daniel’s Viski Fiyatları

Viski denilince akla ilk gelen markalardan bir tanesi Jack Daniel’s. Jack Daniel’s Amerika’nın Tennesse kasabasında sour mash yani ekşi maya yöntemi ile üretilen bir viski markasıdır. Marka kurulduğu günden bu yana Tennessee’de çıkan su sebebi ile üretim yeri hiç değişmemiştir. Yüzde 40 alkol oranına sahip viski ayrıca minimum 4 sene yıllandırılarak satışa sunulmaktadır. En ucuz Jack Daniel’s fiyatları aşağıda listede yer almaktadır.