VİSKİ FİYATLARI

Chivas Regal

Yüzyıl başları Chivas markası için hep özel yıllar olagelmiş. Chivas tarihinin kilometre taşları; Chivas kardeşlerin 1800’lü yılların başlarında İskoçya’nın Aberdeen
Yüzyıl başları Chivas markası için hep özel yıllar olagelmiş. Chivas tarihinin kilometre taşları; Chivas kardeşlerin 1800’lü yılların başlarında İskoçya’nın Aberdeen şehrinde bulunan ve viski de üretip sattıkları bir market işletmeye başlamaları, 1900’lerin başında efsanevi Chivas Regal markasını yaratarak Kuzey Amerika premium harman viski pazarına adım atmaları ve sonunda 2000’lerin başlarında markanın dünya içki devi Pernod Ricard’ın bünyesine katılması olarak özetlenebilir.

Asıl patlamasını 1950 lerden sonra gerçekleştiren Chivas Regal’in lüks viski dendiğinde akla gelen ilk markalardan olmasının arkasında elbette yapılan büyük reklam yatırımının ve zekice pazarlama stratejilerinin etkisi var. Ancak ilginç bir konu da pazarlama kitaplarında karşımıza çıkan, bilimsel makalelere konu olmuş “The Chivas Regal Effect” yani Chivas Regal Etkisi.

Bu etki aslında çok aşina olduğumuz ve bugünün tüketici dinamiklerinde neredeyse varsayılan kabul edilebilecek “pahalıysa iyidir” algısı. Bildiğimiz gibi pazarlamanın Product, Pricing, Promotion, vs gibi çeşitli “P” leri bulunuyor ve bu P lerin farklı kombinasyonlarının ürünlerin tüketicideki algısına büyük katkısı var. Chivas Regal’in fiyatını belirgin olarak artırdıktan sonra satışlarını 2-3’e katlaması daha sonra başka markalara da örnek yaratacak bir fiyatlandırma uygulaması olarak pazarlama literatürüne girmiş durumda. Elbette bunun bir sonucu olarak 12 yıllık standart şişesiyle herhangi bir harmandan çok farklı olmayan, özel denemeyecek bir lezzet sunan Chivas Regal’in fiyat/performans açısından çok da karlı olmadığını düşünenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak düzeyde.

Benzer bir dinamiği Coca-Cola’nın yarı fiyatındaki Pepsi’nin fiyatını aynı düzeye (ve hatta biraz daha pahalıya) çekerek satışlarını artırmasında da görmek mümkün.

Ancak daha önce de belirttiğim gibi Chivas ayağında konu sadece fiyatla açıklanabilecek kadar basit değil; arkadaki dev firma dağıtım ağının, zekice uygulanan stratejilerin de etkisi çok büyük.
Çok benzer bir fiyat/kalite algısının okul fiyatlarında da uygulandığını gösteren “ABD Yüksek Öğrenim Ücretlerinde Chivas Regal Etkisi” adlı makaleyi bu adresinde tam metin olarak okuyabilirsiniz.

Chivas Regal Viski Fiyatları

20 lik Chivas Regal 12 İskoç Viski : 70,00 TL

35 lik Chivas Regal 12 İskoç Viski : 100,00 TL

50 lik Chivas Regal 12 İskoç Viski : 140,00 TL

70 lik Chivas Regal 12 İskoç Viski : 190,00 TL

100 lük Chivas Regal 12 İskoç Viski : 255,00 TL

175 lik Chivas Regal 12 İskoç Viski : 420,00 TL

300 lük Chivas Regal 12 İskoç Viski : 775,00 TL

70 lik Chivas Regal Extra : 215,00 TL

50 lik Chivas Regal 18 İskoç Viski : 220,00 TL

70 lik Chivas Regal 18 İskoç Viski : 295,00 TL

100 lük Chivas Regal 18 İskoç Viski : 320,00 TL

70 lik Chivas Regal Ultis İskoç Viski : 1000,00 TL

70 lik Chivas Regal 25 İskoç Viski : 1.500,00 TL
70 lik Chivas Regal Royal Salute 21 İskoç Viski : 700,00 TL

Viski Nasıl İçilir?

LAGAVULİN

Mangal közü üzerine konmuş bakır cezvede pişen Türk Kahvesi kokusuna eşlik eden harika bir is kokusu var.Lagavulin Viski O mangalın közleri üzerinde birileri meyve kabukları atmış olmalı. Kuru meyve kabukları ve tatlımsı bir aroma ile karakterize pipo tütünü kokusu ve arka planda yanık karamelize şeker kokusu baş döndürücü.

 

Turba ön planda. Lagavulin Viski Burunda aldığım hoş meyve ve tatlı aromalar damakta da hissediliyor. Vanilya ve tarçın gibi tatlı baharatlara eşlik eden tütün ve kuru üzüm aromaları var. İlk nefesle birlikte burna gelen pipo aroması damakta tatlı ve isli karışımları bir festivale dönüştürdü. Birinci sınıf.

Uzun bitişi var. Yağlı ve ağız dolusu. Gerçekten çok dengeli.Lagavulin Viski Ne acı ne de tatlı ama tam ortası. İlk nefesle birlikte gelen yara bandı ve şeri kokuları öne çıkan rayihalar.

Lagavulin Single Malt Viski Fiyatları

70 lik Lagavulin 16 Single Malt Viski : 420,00 TL

JACK DANİEL’S

Amerikan Viskilerine Giriş ve Jack Daniel’s

Viski diyince bazılarımızın aklına Jack Daniel’s, bazılarımıza “Glen” le başlayan İskoç malt viskileri, bazılarımıza ise Chivas Regal, Johnnie Walker gibi İskoç harman viskileri geliyor.
Hepsini “viski” adı altında toplasak da kullanılan tahıl, koku, tat, karakter, yoğunluk, alkol düzeyi olarak çok büyük farklar içeriyorlar. Üretim yeri de farkı yaratan en önemli ayrıntılardan biri. Amerika’da üretilen viskiler yani “Amerikan viskileri” de tanımamız gereken en önemli kategorilerden biri.

“Burbon” adını duymayan yoktur sanırım. Burbon bazen farklı bir içki türü gibi listelense de aslında bir Amerikan viskisi. “Her burbon bir Amerikan viskisidir, ama her Amerikan viskisi burbon değildir” cümlesini ezberlemek aslında tüm karışıklığı önlemeye yetiyor.

Aynı İskoç viskilerinde olduğu gibi burbon için de belli yasalar var ve bir içkiye “burbon” diyebilmemiz için 1964 tarihli bir yasayla belirlenmiş bazı şartları karşılamış olmak gerekiyor:

Amerika sınırları içinde üretilmiş olmak
İçerikte %51’den az olmamak kaydıyla mısır kullanmak (İskoç viskilerinde mısırın pek kullanılmadığını ve büyük ölçüde arpa maltından yapıldığını hatırlayın)
İçleri yakılmış, yeni, beyaz meşe fıçılarda bekletmek (İskoç viskilerinin daha önce kullanılmış; burbon veya şeri bekletilmiş fıçılarda en az 3 yıl olgunlaştığını hatırlayın)
En az %40 (80 Proof) alkol oranıyla şişelemek (İskoç viskilerinde de aynı kural var)
Gördüğünüz gibi Amerika’da İskoçya’da olduğu gibi yasal olarak belirlenmiş bir “…yıl fıçıda beklemek zorundadır” maddesi yok. Bu nedenle burbonlar üretimden çok kısa bir süre sonra bile şişelenmeye hazır hale gelebiliyorlar ve yıllandırmaya pek uygun değiller (gidip 21 yıllık burbonlar aramak çok mantıklı değil) . Tek fark “straight bourbon” için. Straight Bourbon demek için en az 2 yıl olgunlaştırılmış olma zorunluluğu var.

Amerikan viskisi Amerika’da pek şehirde ve eyalette üretiliyor ancak genelde aklımıza gelen 2 ana merkez Kentucky ve Tennessee; özellikle de Kentucky’nin Bourbon bölgesi. Farkettiğiniz gibi burbon içkisi adını Kentucky’nin aynı adlı bölgesinden alıyor (elbette bu adın oraya yerleşen Fransızlardan geldiğini ve Bourbon Hanedanından geldiğini de anlamak çok zor değil)

Kentucky ve Tennessee’nin kireçtaşı ağırlıklı toprağı, nemli ve ılık iklimi burbon üretimi için oldukça elverişli. İklim İskoçya’dan farklı olduğu için burada fıçıda olgunlaşma işlemi çok daha hızlı gerçekleşiyor ve buharlaşma daha fazla (buharlaşan bölüme Meleklerin Payı dendiğini hatırlıyorsanız Amerika’lı meleklerin daha şanslı olduğunu düşünebilirsiniz)

Jack Daniel’s burbon mu?

Amerika ve viski dendiği anda aklımıza gelen ilk marka Lynchburg, Tennessee’de Brown Forman firmasına ait dev bir damıtımevinde yılda 20 milyon litre üretilen Jack Daniel’s elbette. Ancak Jack Daniel’s bir burbon değil! Haydaaa dediğinizi duyar gibiyim, zira Jack Daniel’s bir burbonun tüm özelliklerini karşılasa da son aşamada “kömür filtrasyonu” işlemi nedeniyle firma viskisine burbon yerine “Tennessee Viskisi” diyerek markasını rekabetten farklılaştırmayı başarıyor. Kömür filtrasyonu İskoç viskilerinde ve diğer Kentucky burbonlarında görmediğimiz ilginç bir işlem. Viskiyle ıslatılmış akçaağaç (ing. Maple) odunları yakılıyor ve kömür haline gelen bu odunlar dev tanklara (Vat) konarak tüm viski damla damla bu kömürlere damlatılıyor ve filtre ediliyor. Bu işlemi evlerimizde kullandığımız kömür filtreli su arıtma cihazlarına benzetebiliriz.

Jack Daniel’s içerken aldığımız kömür kokusunun ve hatta bardağımızda yüzen minik siyah kömür parçasının nedeni işte bu işlem. Kömürle filtre edildiğinde çok yumuşak ve rahat bir içime sahip olması en çok satılan marka olan Jack Daniel’s No:7 ‘yi Amerika’nın ve dünyanın en sevilen viski markalarından biri haline getiriyor. Kömür filtrasyonu işlemini 2 kez tekrarlayarak daha da rahat içimli bir hale getiren damıtımevi bu viskiyi de “Gentleman Jack” adıyla pazarlıyor. Lynchburg Jack Daniel’s gezi notlarım için tıklayın

Jack Daniel’s serisi buzla içmeye ve hatta Lynchburg Lemonade gibi müthiş kokteyllere katılmaya uygun bir viski ve buzu rahat kaldırması nedeniyle sıcak yaz akşamları için tercih edilebilecek bir viski.
Viski Fiyatları 2018 Güncel Listesi;

Jack Daniel’s Viski Fiyatları

35 lik Jack Daniels Viski Fiyat : 90,00 TL

50 lik Jack Daniels Viski Fiyat: 120,00 TL

70 lik Jack Daniels Viski Fiyat : 175,00 TL

100 lük Jack Daniels Viski : 230,00 TL

175 lik Jack Daniels Viski : 395,00 TL

300 lük Jack Daniels Viski : 650,00 TL

70 lik Gentleman Jack Fiyatı : 175,00 TL

Johnnie Walker Blue Label

Harman Viskiler, Hediye, İskoçya, Johnnie Walker, Kutlama, Tadım Notları
Blue Label hiç tartışmasız Johnnie Walker markasının portföyündeki en prestijli ekspresyon. Hatta Blue Label için sadece markanın değil, tüm harmanların da en prestijli viskilerinden biri dersek pek de yanlış söylemiş olmayız.
Özenle seçilmiş 25-35 yıllık 16 adet malt ve tahıl viskinin harmanlanması ile oluşan Blue Label, viski piyasasındaki en pahalı harmanlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Blue Label harmanının merkezinde 1983 yılından beri üretim yapmayan Port Ellen bulunuyor. Harmanın %75’ini malt viskiler oluşturuyor ki bu oran standart harman viskilere göre oldukça yüksek. Harmanın geri kalan %25’i ise tahıl viskilerden oluşuyor.

Her bir şişesi tek tek numaralandırılmış Johnnie Walker Blue Label, yıl ibaresiz bir şekilde (Nas) ve %40 alkol oranı ile satılıyor.

Blue Label hakkında hem katıldığım tadımlarda ve hem de yakın dostlarımla olan sohbetlerimde sürekli duyduğum 2 soru var. Bunlar;

– Blue Label bu fiyata değer mi?
– Blue Label en iyisi mi?
Bu sorular hakkındaki şahsi görüşlerimi de bu yazıda cevaplamaya çalışacağım. Fakat, öncelikle tadım notlarına bir göz atalım.

Johnnie Walker Blue Label (İskoç, Harman, %40 abv)
Ahşap, meşe, bal ve kuru meyvelere ek olarak portakal ve elma gibi meyvemsi notalar ön planda. Bitter, zencefil ve çok az bir miktar da is. Zengin, kompleks ama bir o kadar da dengeli.

Havalandıkça meyvemsi notalar daha da öne çıkıyor. Yağlı ve gövdeli bir damağın sinyalini daha burunda hissediyoruz.

İlk yudum ile bal, portakal, vanilya, meşe ve baharat yoğun olarak hissediliyor. Bu aromalara kuru meyveler, bitter çikolata ve malt eşlik ediyor. Ufak bir miktar is almak da mümkün.

Genel Yorum: Johnnie Walker Blue Label, oldukça zengin karakterli, müthiş dengeli ve içimi gerçekten keyifli bir ekspresyon. Yudumlarken aroma çeşitliliğine ve dolgun yapısına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Blue Label bu fiyata değer mi?
Blue Label, ben de dahil birçok viski tutkununun oldukça yüksek bulabileceği bir fiyata sahip. Fiyatından bağımsız değerlendirdiğimde Blue Label gerçekten başarılı bulduğum ekspresyon. Fakat fiyat/performans olarak bakarsak, bence işler biraz değişiyor… Nitekim çok daha uygun fiyata alabileceğiniz yüksek kalitede bir sürü viski bulunuyor. Macallan Ruby, Macallan Rare Cask, Aberlour A’Bunadh, Dalmore 18, Hakushu 12 aklıma gelen birkaç örnek.

Blue Label en iyisi mi?
“En iyi, en kaliteli, en güzel, en lezzetli” gibi kavramlar göreceli kavramlardır. Bu nedenle, değil Blue Label için herhangi bir viski için bile bu kelimeleri kullanmak bence oldukça güç.

Bir viskiye olan bakışınız o viskiyi içtiğiniz zamana, mekana, o anki ruh halinize veya kimle içtiğinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin, kalabalık ve yüksek sesli bir barda içtiğiniz viskiyi, evinizde yakın bir dostunuz ile yudumladığınızda o viski hakkındaki düşünceleriniz tamamen değişebilir.

Aynı şekilde, bazı viskilere olan bakışınız yaşınız, yaşam şekliniz veya damak tadınız ile de farklılaşabilir. Buna örnek olarak, viski merakımın ilk başladığı zamanlardaki is/turba tutkusunun yerini yavaş yavaş daha dengeli viskilere bırakmasını gösterebilirim.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Blue Label için “en iyi/kaliteli/keyifli viski veya bu fiyatı değmez, abartılıyor vs” demek subjektif bir yorumdan öteye geçmeyecektir.

Johnnie Walker  Label Viski Fiyatları

35 lik Johnnie Walker Red Label Viski : 72,50 TL

50 lik Johnnie Walker Red Label Viski : 94,00 TL

70 lik Johnnie Walker Red Label Viski : 130,00 TL

100 lük Johnnie Walker Red Label Viski : 179,00 TL

150 lik Johnnie Walker Red Label Viski : 260,00 TL

70 lik Johnnie Walker Red Rye Finish Viski : 135,00 TL

35 lik Johnnie Walker Black Label Viski : 90,00 TL

50 lik Johnnie Walker Black Label Viski : 127,50 TL

70 lik Johnnie Walker Black Label Viski : 177,50 TL

100 lük Johnnie Walker Black Label Viski : 225,00 TL

150 lik Johnnie Walker Black Label Viski : 332,50 TL

70 lik Johnnie Walker Double Black Label Viski : 202,50 TL

70 lik Johnnie Walker Gold Label Reserve Viski : 260,00 TL

175 lik Johnnie Walker Gold Label Reserve Viski : 480,00 TL

70 lik Johnnie Walker Platinum Label Viski : 415,00 TL

70 lik Johnnie Walker Blue Label Viski : 1.150,00 TL

70 lik Johnnie Walker & Sons King George V Viski : 2.400,00 TL

70 lik Johnnie Walker Green Label : 270,00 TL

50 lik Johnnie Walker Blenders Batch : 130,00 TL

VİSKİ FİYATLARI

Viski fiyatları üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) enflasyon zamları ile beraber artış gösterdi. 5 Mayıs 2018 itibarı ile alkol fiyatlarına tekrar zam yapıldı.
Ancak ÖTV’nin yanısıra, ÖTV üzerinden %18’lik KDV kesintisi de yapılıyor. İçki fiyatlarında yapılan bu artışın viski fiyatları perakende satış fiyatını da %2,5-3 civarında artırabileceği tahmin ediliyor.

Bizlerde, alkol fiyatlarında yaşanan bu son zam güncellemesinin ardından, siz kıymetli okuyucularımız için güncel viski fiyatlarını sayfamızın araştırmacı editörleri vasıtası ile tek tek araştırılarak, net ve anlaşılabilir bir biçimde listeledik.
Jack Daniel’s, Johnnie Walker, Chivas Regal, Ballantine’s Finest, J&B, Aberlour, The Glenlivet viski fiyatları listesi

Migros Alkol Fiyatları

Alışveriş mağazalarından bir tanesi olan migros ülkemizde neredeyse her il ve ilçelerde bulunmakla beraber, alkol tüketenlerin de uğrak yeri haline gelmiştir. Uygun fiyat ve kaliteli orjinal içki türleri satışını yapan migros bu nedenle viski konusunda da uygun fiyat sunar. Migros viski fiyatları 2018 listesi ile, merak ettiğiniz viski markalarının gerçek fiyatına bakabilirsiniz sitemiz üzerinden.

Viski Fiyatları Zamdan Sonra Ne Kadar Oldu?

Viski fiyatları ne kadar? 35 lik, 50 lik, 70 lik, 100 lük, 150 lik, 175 lik, 300 lük viski fiyatları, Güncel viski fiyatları 2019 ne kadar? gibi en çok sorulan sorular hakkında en son ve en güncel listeyi sitemizde bulabilirsiniz.

Güncel Viski Fiyatları 2019

Fiyat listemize geçmeden önce belirtmek isteriz ki; listemizde belirtilen viski fiyatları tavsiye edilen satış fiyatlarıdır. Bulunduğunuz şehirde ve alışveriş yaptığınız tekel bayii, bakkal, büfe, market (migros, çağdaş, kipa, carrefour) vb. alkol satışı yapan yerlere göre bu fiyatlarda ufak da olsa artış veya azalış gözlenebilir.

Aşağıdaki listeden Jack Daniel’s, Johnnie Walker, Chivas Regal, Ballantine’s Finest, J&B, Aberlour, The Glenlivet, White Horse, Jim Beam, The Macallan, Bell’s, Vat 69, Bulleit Rye, Bulleit Bourbon, Lagavulin, Talisker, Oban, Caol ila, Dalwhinnie, The Singleton Of Dufftown, Glenkinchie, Cragganmore, Cardhu, Joint Bourbon, Royal Salute, Passport, Jameson irish gibi tüm markaların viski fiyatları listesine ulaşabilirsiniz.

Ballantine’s Finest Viski Fiyatları

35 lik Ballantine’s Finest İskoç Viski : 72,50 TL

50 lik Ballantine’s Finest İskoç Viski : 94,00 TL

70 lik Ballantine’s Finest İskoç Viski : 130,00 TL

100 lük Ballantine’s Finest İskoç Viski : 179,00 TL

150 lik Ballantine’s Finest İskoç Viski : 260,00 TL

70 lik Ballantine’s Finest 12 İskoç Viski : 160,00 TL

70 lik Ballantine’s 17 İskoç Viski : 265,00 TL

70 lik Ballantine’s 21 İskoç Viskisi : 580,00 TL
70 lik Ballantine’s 30 İskoç Viskisi : 1.300,00 TL


Grant’s Viski Fiyatı

100 lük Grant’sFamilyReserve Viski 102.00 TL

70 likGrant’sFamilyReserve viski 90 TL

50 likGrant’sFamilyReserve serisi viski 72 TL

35 likGrant’sFamilyReserve viski 50 TL

J&B Viski Fiyatları

35 lik J&B Viski : 69,00 TL

70 lik J&B Viski : 125,00 TL

100 lük J&B Viski : 170,00 TL

150 lik J&B Viski : 245,00 TL

70lik J&B Urban Honey Viski : 125,00 TL

Aberlour Viski Fiyatları

70 lik Aberlour 12 Viski : 230,00 TL

70 lik Aberlour 16 Viski : 300,00 TL

70 lik Aberlour 18 Viski : 400,00 TL

70 lik Aberlour A’bunadh Viski : 380,00 TL

The Glenlivet Viski Fiyatları

70 lik The Glenlivet 12 Viski : 210,00 TL

70 lik The Glenlivet 15 Viski : 280,00 TL

70 lik The Glenlivet 18 Viski : 360,00 TL

70 lik The Glenlivet Founder’s Reserve Viski : 195,00 TL


Jim Beam Viski Fiyatları

20 lik Jim Beam Viski : 72,00 TL

37,5 luk Jim Beam Viski : 85,00 TL

75 lik Jim Beam Viski : 130,00 TL

75 lik Jim Beam Black Viski : 140,00 TL

100 lük Jim Beam Viski : 185,00 TL

150 lik Jim Beam Viski : 255,00 TL

Jameson İrlanda Viskisi Fiyatları

35 lik Jameson Irish Viski : 77,00 TL

70 lik Jameson Irish Viski : 145,00 TL

70 lik Jameson Black Barrel Irish Viski : 192,00 TL

Talisker Viski Fiyatları

70 lik Talisker Storm Single Malt Viski : 360,00 TL

70 lik Talisker Skye Single Malt Viski : 335,00 TL

70 lik Talisker 10 Single Malt Viski : 320,00 TL

Passport Viski Fiyatları

35 lik Passport Viski : 53,50 TL

50 lik Passport Viski : 79,50 TL

70 lik Passport Viski : 99,50 TL

100 lük Passport Viski : 134,00 TL

Bulleit Viski Fiyatları

70 lik Bulleit Rye Viski : 205,00 TL

70 lik Bulleit Bourbon Viski : 190,00 TL

The Singleton Of Dufftown Viski Fiyatları

70 lik The Singleton Of Dufftown 12 Single Malt Viski : 192,50 TL

70 lik The Singleton Of Dufftown 15 Single Malt Viski : 275,00 TL

The Macallan Single Malt Viski Fiyatları

70 lik The Macallan Single Malt Viski : 245,00 TL

Bell’s Viski Fiyatları

50 lik Bell’s Viski : 69,50 TL

Vat 69 Viski Fiyatları

70 lik Vat 69 Viski : 100,00 TL

Oban Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Oban 14 Single Malt Viski : 320,00 TL

Caol ila Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Caol ila 12 Single Malt Viski : 290,00 TL

Dalwhinnie Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Dalwhinnie 15 Single Malt Viski : 280,00 TL

Glenkinchie Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Glenkinchie 12 Single Malt Viski : 245,00 TL

Cragganmore Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Cragganmore 12 Single Malt Viski : 235,00 TL

Cardhu Single Malt Viski Fiyatı

70 lik Cardhu 12 Single Malt Viski : 260,00 TL

Joint Bourbon Viski Fiyatı

70 lik Joint Bourbon Viski : 165,00 TL

Royal Salute Viski Fiyatı

70 lik Royal Salute 21 Viski : 700,00 TL

White Horse Viski Fiyatı

70 lik White Horse Viski : 112,00 TL

Son yapılan zammın 2019 ardından oluşan viski fiyatları bu şekildedir. Yeni bir zam gelmesi durumunda yine en güncel viski fiyatları listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Not: Alkol Sağlığa Zararlıdır. Lütfen sağlığınız için alkolden uzak durunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir