Kuzey Kıbrıs’ta fuhuş yasadışıdır, ancak çok fazla vardır.

Lefkoşa – Bir hastanenin zührevi hastalık departmanının önünde, renkli camlı beyaz bir limuzin, dar bir takım elbise ve stilettos giymiş bir grup kadın koyar: her ay, Kuzey Kıbrıs’taki kabare çalışanları AIDS taramasını yapar.

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti yakınındaki neon ışıklı kabare girişleri uluslararası olarak tanınmıyor,

Fuhuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (uluslararası toplum tarafından tanınmaz) yasadışıdır, ancak kesin olmayan adlara sahip yaklaşık kırk kuruluş – Sexy Lady, Harem, Kiss Me, vb. – özellikle adanın batısında.

Kıbrıslı Türk makamları tarafından lisans verilen ve denetlenen kabareler, genellikle bu kuruluşların arkasındaki cabana’lara yerleştirilen ” konsomatris ” vizesiyle ( Türkçe ” hostes “) birkaç yüz yabancı çalıştırmaktadır .

Onları düzenli olarak AIDS için test etmelerine rağmen, yetkililer onların fahişe olduklarını kabul etmiyorlar, birçoğunun insan kaçakçılığının kurbanları olduğunu kabul etmiyorlar.

Resmi rakamlara göre, Nisan 2014 ve Ocak 2015 arasında, Moldovalıların, Faslı kadınların, Ukraynalı kadınların vb.

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti yakınındaki neon ışıklı kabare girişleri uluslararası olarak tanınmıyor, 14 Ağustos 2015

Hastanede, tıbbi personelin çılgınca gözlerinin altında bekleyen düzinelerce kız çocuğunun Slav veya Arapça dillerinde konuşmaları rezonansa girdi. Konuşmaya katılmak zordur, çünkü bazı kediler izliyor.

Yerel basında çıkan haberlerde, Haziran ayının başlarında hastanenin dördüncü katından atlayarak kaçmaya çalışan genç bir kadının bacağını kırdığı bildirildi. Anonim tanıklara göre, garsonluk yapmayı umuyordu ve işvereninin ondan ne beklediğini anladığı zaman panikledi.

Kadınlar daha sonra polisin çağrı yaptığı aylık merkez karakola götürülüyor.

– ” Cinsel köleler ” –

” Ben bir aydır buradayım, ” diye fısıldadı makyaj yapan Faslı bir kıza fısıldadı. ” Bu benim pasaportum olan polis,” diye ekliyor.

Polis , kaldıkları süre boyunca ” hosteslerin ” pasaportlarını saklar .

” Onların güvenliği için ” diyor bir ajan.

Feminist milletvekili Doğuş Derya , ” Kadınlar bu diskoteklerde seks kölesi, herkes biliyor ama kimse bir şey yapmıyor ” diyor .

Seçmen, ” Sık sık maaşları yok, paralarını isterlerse geri dönmeye zorlamak için, bazen kararlaştırılanların sadece yarısı ayrıldıklarında kazançlarından pay alıyorlar ” diyor.

“ Cep kıyafetlerini, uyuşturucuları ödemek zorundalar ve haftada 150 dolara kadar konaklama ücreti alıyorlar ” diyor, “ İnsanları buraya trafik çekmek kolay ” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin baskısı altındaki ceza yasası reformu lehine Bayan Derya, Ocak 2014’te Kıbrıs Türk Parlamentosu tarafından seks kaçakçılığını suçlama amaçlı bir dizi değişiklik yapmıştı. Birisini fuhuşa zorlamak artık 7 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

” Ama polis hem kadına (fuhuş, ed) hem de pezevenkine dava açtı ve mahkemede bir anlaşma ile sona erdi: mağdur, aleyhindeki suçlamalardan vazgeçme karşılığında şikayetini geri çekiyor “, Kadınlar İçin Yaşam Savunma Derneği’nden Mine Atlı.

– ” Cezasızlık bölgesi ” –

Bu kadınların durumu daha da zor, çünkü seks ticareti mağdurlarının evi yok. Duruşma durumunda, Kıbrıs’ta kalması gereken kadınlar kendilerini işsiz ya da parasız bulup sık sık bir kabareye geri dönüyorlar.

Kabare müşterileri, 1974’te Türkiye tarafından işgal edilmesinden bu yana, ambargo altındaki bu küçük bölge için bir gelir kaynağını temsil ettikleri için, daha güçlü bir lobi oluştururlar.

” Bakanlık 7,5 milyon Türk pound (2.4 milyon $) kabare tarafından ödenen ücretlere” İçişleri rakam.

” Bakan ” Aziz Gürpınar , ” hosteslerin sömürülmesini önlemek için ” tedbirlerin alındığını , haklarını bildirmek için kısa bir süre içinde dağıtılacak broşürleri ve fahişe karşı kovuşturmaların geri çekilmesini belirtti. 26 kadın.

Uzun süredir seks kaçakçılığı yapmakla suçlanan bölünmüş adanın güney kısmı, 2008’de fuhuşta kullanılan sanatçıların vizelerini kaldırdı ve kaçakçılara saldırması için polisi eğitmeye çalıştı.

Ancak, giderek artan sayıda iş köleliği vakası kaydedildi, bu da İnsan Ticaretiyle mücadelede çaba eksikliği nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından kara listeye alınan tek Avrupa ülkesi oldu. insanlar.

Kuzey Kıbrıs’a gelince, Washington “ yetkililerin insan ticaretine tolerans göstermesi ” nedeniyle “ cezasızlık bölgesi ” olduğuna inanıyor . ” Kadınların (…) Giderek artan sayıda zorla fuhuş maruz yıllık ABD raporuna göre,”.

Ancak uluslararası baskının tanınmayan bir ülke üzerinde çok az etkisi var, insan haklarıyla ilgili herhangi bir uluslararası anlaşmaya imza atıyor.

Adanın yeniden birleşmesi durumunda değişebilecek bir durum, çünkü yetkililer kuzeydeki anlaşmaları da uygulamak için uluslararası baskı altında olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir