FAS GECE HAYATI NEREDE GEZİLECEK YERLER GENEL BİLGİLER

FAS – GECE HAYATI

İnternette Fas ile ilgili gelişi güzel  arama yaptığımda  yurdum insanlarından Fas gece hayati, iri gözlü Arap kızları ile ilgili fantastik yorumlarına denk geldim. Allah  yoklukla terbiye etmesin.

Fas ta gece hayati var mıdır? Vardır.  Kumarhane, disko, bar, kafa  yapan maddeler, çalgılı mekanlar,  oluk oluk akan turist ve ciddi turizm geliri olan her ülkede gece hayatının en iyisi vardır.

 

 

 

Marakeş gece hayatı

Atlantik ile Fas arasında bir bağlantı oluşturan Marakeş, Fas’ın ilk başkenti olma özelliği ile dikkat çekiyor. Ülkenin ekonomik kalkınmasına oldukça katkı sağlayan Marakeş, diğer Afrika şehirleri arasında gece hayatıyla farklı bir üne sahip.

Marakeş gece hayatı

 

Marakeş’e Nasıl Gidilir?

SunExpress ile Fas’ta bulunan Marakeş şehrine uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ülkemizden vize istemeyen Fas, 6 ay geçerli pasaport sahiplerine kapısını açıyor.

Gece Kulüplerinde Farklı Bir Dünya

Genel olarak fazla pahalı olmayan bir hayata sahip Marakeş’te gece ise durum tam anlamıyla tersine dönüyor. Hemen hemen her gece kulübünde giriş ücreti gerekiyor. Ortalama 15 ile 20 dolar civarı olan gece kulüplerine giriş ücreti mekandan mekana farklılık gösteriyor. Tüm gece kulüplerinde oldukça lüks bir ortam karşılıyor misafirleri. Marakeş’in gündüz mütevazi yaşamı gece adeta lüks bahçesine dönüşüyor.

Marakeş’te bulunan çoğu gece kulübünde oryantal dans gösterileri hakim. Eğlence hayatındaki kaliteyi gece kulüplerine ilk girdiğiniz anda fark etmeniz mümkün. Marakeş’in en iyi gece kulüpleri Gueliz bölgesinde bulunur. Tüm 5 yıldızlı otellerin bu çevrede toplanması otellerin üst katlarında inanılmaz manzaralara sahip gece kulüplerine de sahne hazırlıyor. Marakeş’teki 5 yıldızlı otellerin roof’larında geçireceğiniz bir gece, sizin için unutulmaz anlar yaratacak. Oteller dışında da bar ve gece kulüplerini bulmak mümkün. Özellikle 5.Muhammed caddesinde sıralanan eğlence yerleri, Marakeş gece hayatı denince akla geliyor. Gece kulüplerine girmek için kıyafet zorunluluğu yok. Her kitleden kişiler Marakeş gece hayatında istediği yerde olabilir ve gecenin tadını çıkarabilir.

Marakeş gece hayatı denince atlanmaması gereken bir ayrıntı daha var. O da meydan sanatçıları. Jeema el Fna meydanı tüm sokak sanatçılarının ve halkın toplanma yeri. Gece boyunca her türden müziğe tanıklık edebilen meydanda farklı gösteriler de halkı coşturuyor. Özellikle turistlerle dolup taşan meydan, gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlence vaat ediyor. Bu meydanda sürekli para isteyen küçük bir kitle de bulunuyor. Gece boyunca dikkatli olmakta fayda var.

Ünlü turistik yerlerden sayılan Marakeş’te ayrıca yılın birçok döneminde özel festivaller düzenleniyor. Marakeş seyahatini bu dönemlere denk getirmek eğlence hayatına farklı bir boyut getirebilir.

Marakeş’te düzenlenen festival listesi:

4L Trophy Spor Festivali (Şubat)

Arts in Marrkesh International Biennale (Kasım)

Fes Festival of World Sacred Music (Haziran)

Frendship Festival (Mayıs)

Geleneksel Imilchil Festivali (Mayıs)

Sand Marathon (Nisan)

Marakeş Uluslararası Film Festivali (Aralık)

Marakeş Maratonu (Ocak)

Arkadaşlık ve Dostluk Festivali (Mayıs)

Marakeş Uluslararası Sihir Festivali (Mart)

Uluslararası Salsa Festivali (Ekim)

Bu festivallerin yanında yılın birçok döneminde ayrıca müzik festivalleri de düzenlenmekte. Eğlence
hayatının şehrin en önemli özelliği olduğu düşünülürse festivallerin eğlence düzeyleri hakkında da düşünce geliştirilebilir.

Marakeş Hakkında Önemli Bilgiler

Güvenlik sorunlarının yüksek derecede yaşanmadığı şehirde küçük çaplı kapkaç olayları harici önemli bir sorun yaşanmaz. Bu sorunu da azaltmak için nakit para taşımamak tercih edilebilir. Şehrin hemen hemen her yerinde bulunan ATM’ler istediğiniz her anda nakit para probleminizi çözebilir.

Kazablanka gezilecek yerler

 

Filmiyle ünlü Kazablanka şehri sizi çağırıyor

1942 yılında çekilen Casablanca filmindeki Rick’s Cafe ile ünlü olan Kazablanka şehrindeyiz! Rick’s Cafe orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Filmde kullanılan bar ve piyano hala aynı yerinde ve hala aynı müzikler çalıyor. O nedenle Kazablanka’da ilk durağınız burası olmalı!

Hassan II Camii, Corniche (burası İzmir’in Kordon’una benzetilen yer ve birçok cafe restoranın da bulunduğu yer), Ancienne Medina (Eski Pazar), Quartier Habous (Yeni Çarşı), Muhammed V Bulvarı, Anfa Bölgesi, Morocco Mall (bu avm’de çok da görülecek bir şey yok aslında bizim alışveriş merkezleri tabii ki de çok daha güzel…

Şehrin en lüks bölgesi olan ve Hyatt Regency Oteli’nin de bulunduğu bölge Place des Nations Unies, şehrin en büyük parkı Parc de La Ligue Arabe, Notre Dame de Lourdes Kilisesi, Kazablanka Katedrali (Cathedrale Sacré-Coeur) ve birçok plajın yan yana sıralandığı yerde olan Miami Plaj’ı görmeniz gereken yerler arasında…

Kazablanka’da ne yenir?

Fas Mutfağı genel olarak Türk mutfağına çok benzemektedir. Couscous (kuskus), bstilla (güvercin etiyle yapılan bir hamur işi), harira (sebzeli çorba) Kazablanka’ya özgü başlıca önemli yemekler arasındadır. En ünlü yemeği ise Türk Mutfağı’nda sahanı andıran ‘Tajin’ (Tagine)’dir. Tajin aslında güvece benzer kaba verilen isimdir fakat et, tavuk, balık gibi yiyecekler bu kabın içerisinde çeşitli sebzelerle pişirildiği için bu adı almıştır.

Rick’s Cafe hem yemekleri hem de servisiyle gerçekten mükemmel, manzarası müthiş olan La Cabestan ve La Fibule, geleneksel Fas yemekleri için La Basmane, Restaurant La Bavaroise, Fransız tatlar sunan ve çok güzel bir bahçesi olan Le Rouget de l’Isle ve  Le Relais de Paris önereceğim yerler arasında… En iyi tajini ise ünlü restoran Al-Mounia’da yiyebilirsiniz.

Kazablanka gece hayatı

Kazablanka’da pek fazla gece hayatı yok şehirde yaşayanlar daha çok kapalı partiler düzenliyorlarmış. Ama size ünlü Rick’s Cafe’de yemeğinizi yedikten sonra gece klübü olarak önerebileceğim yer La Cabestan olabilir. Burası hem müziğiyle hem de ambiyansıyla ilginizi çekecektir. Burası da oradan çektiğim bir fotoğraf. Manzarası bir harika.

Kenzi Tower Hotel’in panoramik barı Sky 28’in de manzarası müthiş. Tüm Kazablanka ayaklarınız altında. Ama eğer bir DJ çıkmıyorsa eğlencelik pek bir şey yok. Bunun dışında gece klübü olarak Squat Club, Hyatt Regency’nin içerisinde bulunan Black House Disco, Sheraton’nun içindeki Caesar’s Night Club ve Le Carre Rouge Club’ı önerebilirim.

Fas Hakkında Genel Bilgiler

Ülkenin kendi dilindeki adı “en batıdaki yer” anlamına gelmektedir.  Afrika’nın en kuzey batısında yer alır. Unutulmaz filmlere konu olan Kazablanka şehri, Fas’ta yer almaktadır. Bu şehir aynı zamanda modern yapısıyla da ilgi görmektedir. Sahra Çölü de gidildiğinde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bir turizm şehri olan Rabat, ülkenin başkentidir.

Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Araplar ve Berberiler oluşturmaktadır.

Resmi dilleri Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılmaktadır.

Para birimi Fas dirhemidir.

Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Fas’a yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Fas Bayrağı

Fas Hakkında Genel Bilgiler

 

Fas Lokasyon / Konum

Kuzey Afrika’da yer alır. Doğusunda Cezayir, kuzeyinde İspanya, güneyinde Moritanya ile komşudur. Batısında ise Atlas Okyanusu yer alır.

Fas Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Fas, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan bir ülke. Uçak içinde dağıtılan embarkment card’ ları alıp doldurmanız ve pasaport kontrolünden geçerken de bu kartları görevlilere ibraz etmeniz yeterli. Bu kartları hem girişte hem de çıkışta dolduruyorsunuz.

Fasın En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Marakeş, Rabat, Kazablanka

Fas İklim / Hava Durumu

Ülkede farklı iklimler hüküm sürmektedir. Kuzeyinde ve dağlık kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimken, iç kesimlere doğru gidildikçe çöl ikliminin etkisi görülmektedir.

Fasa Ne Zaman Gidilir

Bahar dönemindeki Mart, Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim ayları gitmek için en uygun zamanlardır.

Fas Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Fas mutfağındaki hemen hemen her yemekte et kullanılır. Deniz ürünlerine de yemeklerinde yer verirler. Kuskus, Pastilla, Harira, Kaliya ülkenin bilinen tatlarındandır. En çok tüketilen içecekleri çay ve kahvedir.

Fas’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Türk vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerli pasaport hamili olmaları halinde Fas’a yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz biçimde doldurulması önem taşımaktadır. Fas’a 100.000 Dirhem (yaklaşık 9.000 Avro) ve üzeri miktarda deklare edilmemiş dövizin sokulması veya ülkeden çıkarılması yasaktır. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü karşılıklı havayolu seferleri düzenlenmektedir.

FAS: 


Tunus ve Cezayir’den sonra üçüncü Kuzey Afrika ülkesi olan Fas, Afrika’da yer alıp da Afrika Birliğine üye olmayan yegane ülkedir. Avrupa’ya 13 km uzaklığında olduğuna inanmak güç olsa da, konum açısından Dünya’daki ender ülkelerden biri. Fas derken, isim konusu yine bir garipliktir gidiyor. Çünkü Fas sadece bize Fas, herkese Morocco ve türevi (en azından çağrıştıran adlar). Neden işleri hep yokuşa sürüyoruz diye hayıflanırken, Osmanlı’ya “fes”lerin vakti zamanında bu ülkeden gelmesinden böyle dolayı Fas denildiğini öğreniyoruz. İkna olduk sayılır.. Peki Mısır’ın olayı nedir? (^+%&)

Fas Güvenli mi?

Kuzey Afrika’nın bilinen en eski halkı olan Berberilerin köklerini oluşturduğu bu yarı Akdeniz ülkesinde güvenlik sorunu, ülkenin mistik havasının zaman zaman önüne geçiyor. Fas’a gideceğimizi söylediğimiz herkesin ilk ve ortak sorusu da zaten buydu. “Merve ile ikiniz mi yalnız gideceksiniz, güvenli mi iki kız Fas’a gitmek?”

Biraz araştırdıktan sonra gördük ki, Fas’ta güvende kalmak için uymanız gereken bazı kurallar var. Mesela mini etek giyip tüm şehirlerinde “medina” olarak geçen eski kent merkezinde dolaşmamalısınız. Alkollü ortam bulmak zor ama eğer alkolik değilseniz menüde alkol bulsanız bile tercih etmemelisiniz. Yanınıza yaklaşıp size “yardım” etmeye çalışan, yol tarif eden, bir şeyler soran ya da satan insanlarla çok fazla muhabbet etmemeli, uzak durmalısınız. Genç delikanlılara yol, adres falan sormamalısınız. Yanınızda Arapça bilen bir rehberle gezme opsiyonunuz varsa derhal değerlendirmelisiniz. İşte, bunun gibi yazılı olmayan kurallara uyarsanız bir sıkıntı çekmezsiniz.

Biz 6 günlük Fas tatilimiz sırasında hırsızlık, yan kesicilik, taciz gibi herhangi bir olay ile karşılaşmadık, karşılaşanı da görmedik açıkcası. İlk gün kendi kendimize triplere girip sırt çantalarımızı bağrımıza bastık ama kısa bir süre içinde bunun gereksiz bir hareket olduğunu anladık. Sadece bir defasında Essaouira’ da biraz fazla göğüs dekolteli elbisem yüzünden Fransızca laf yedim, ama bu her yerde başınıza gelebilecek bir olay değil mi zaten?

Fas’ ta hangi dil konuşuluyor?

Romalılar, Araplar gibi bir çok medeniyetten sonra en son Fransızların hüküm sürdüğü Fas 1957’de bağımsızlığını almış. Bu kadar çok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklarda haliyle birçok kalıntılar görülüyor, özellikle de dillerinde. Ana dil Arapça, halk arasında konuşulan Arapça’ ya da Darija deniyor. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca’ da konuşuyorlar.

Fas’ ta eğlence ve gece hayatı 

Fas’ da alkol reklamı yapılmıyor. Yerel halkın alkol aldığına da pek rastlamıyorsunuz. Ancak yabancılara alkol satılması yasal. Yine de sadece adında “bar” kelimesi geçen mekanların menüsünde, bazı lüks otellerin barlarında bir de çok ararsanız karaborsada bulabiliyorsunuz. Kazablanka‘da La Corniche olarak geçen bizim kordon boyu olarak çevirdiğimiz sahil şeridi boyunca eğlence mekanları olduğunu okuduk ancak bunun dışında diğer şehirleri ile ilgili böyle bir bilgiye rastlamadık. Açıkcası biz Fas’a giderken çok fazla eller havaya modunda olmadığımız için öyle çok özel bir araştırmaya da girmedik. Marakeş‘te mini etek giymiş, topuklu ayakkabıları ve hoş makyajları ile hızlı adımlarda Jamaa El- Fna meydanında adeta koşuşturan kızlar dikkatimizi çekti ancak “Nereye gidiyorsunuz bacım?” diyecek halimiz de yoktu, peşlerine takılıp öğrenmeye de..

Fas para birimi

Dirhem yani kısaca biz ona DH ya da MAD diyoruz. Fas’ta Dirhem ile birlikte özellikle Marakeş ve Kazablanka gibi daha kalabalık şehirlerde bazı yerlerde Euro ve ya kredi kartı geçiyor. Genellikle sokaklar ATM’ler ya da döviz büroları ile dolu. Ancak, eğer daha ufak köyleri gezmeyi hatta otoban kullanmayı planlıyorsanız gitmeden yanınızda kesinlikle nakit almalısınız yoksa hem yolda kalırsınız hem de aç kalırsınız  Bu arada para üzeri aldığınızda saymayı unutmayın, yanlışlıkla eksik para üzeri alabilirsiniz..

Fas Dirhemi kuru

1 Fas Dirhemi kaç Türk Lirası yapar?

1 MAD/TL para çevirisi ile 1 Fas Dirhemi kaç Türk Lirası eder? onu öğrenebilirsiniz.

Fas Dirhemi (MAD) ve Türk Lirası (TL) kuru

TLkur.com © aracılığıyla ek olarak yukarıdaki döviz kurunun tersini; yani 1 Türk Lirası kaç Fas Dirhemi eder? onu da öğrenebilirsiniz.
Döviz Kurları her dakika güncellenmektedir. Piyasadaki en güncel para çevirilerine TLkur.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Fas Para Birimidir

 Fas Dirhemi(1 MAD = 0.54 TL)
=
0.54TLTürk Lirası

Fas’ta para harcamak

Fas’ta hemen hemen her şey için para harcıyorsunuz. Birine yol sordunuz, para istiyor. Siz istemeden biri yanınıza geldi size rehberlik yapmak istiyor, hayır diyorsunuz gitmiyor, sonra birkaç dakika kendi kendine sizin peşinize takılıyor ve zahmetinden dolayı para istiyor. Enteresan bir kare yakaladınız (ne olduğu hiç fark etmez) ve fotoğraf çektiniz, birisi hop yanınıza gelip para istiyor. Boş bir sokakta kaldırım kenarına park etmek istiyorsunuz, yoldan geçen biri cebinden bir yaka kartı çıkartıp göğsüne taktığı gibi sizden para istiyor. Gerçekten enteresan  Bu yüzden en iyisi yanınızda bozuk para  taşıyın ve istendiğinde çok münakaşaya girmeden verin gitsin. Yoksa canınız çok sıkılır.

Fas’ta ulaşım

CMT otobüsleri ve ya ONCF trenleri ile şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz. Trenlerde koltuklar, otobüslerde olduğu gibi numaralı değil. Bulduğunuz boş koltuğa oturuyorsunuz. Tren biletlerinizi garlardan da kolayca temin edebiliyorsunuz ama otobüs bileti için önceden rezervasyon yaptırmak ya da bilet satış ofisinden biletinizi önceden almanız gerekiyor.

Özellikle Chefchauene (Şafşavan)- Fez arası biletinizi önceden almazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü Şafşavan’a ise tren hattı yok, buraya sadece otobüslerle Tangier üzerinden ulaşabilirsiniz. Otobüs terminali ise şehre 1 km uzaklıkta. Marakeş ve Fez tren istasyonları şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor. Kazablanka otobüs terminali ve tren istasyonu şehrin göbeğine yapılmış.

Ülke genelinde pazarlık çok yaygın ve doğal. Taksiler taksimetre açmıyor, gideceğiniz yeri söyleyip pazarlık yapmanız şart. Marakeş’te sarı taksiler, Kazablanka ve Fes’de kırmızı renkli petit taksiler, Essaouira’ da mavi renkli taksiler var.

Fas’ta araç kiralamak ise oldukça rahat bir alternatif. Biz Kazablanka’dan araç kiralayarak, Fez, Marakeş, Essouira gibi şehirleri çok rahatlıkla gezdik. Gitmeden tabelaların Arapça yazılmış olabileceği ihtimali bizi epey düşündürdü ancak sağ olsunlar Latin harfleri ile yazıp, GPS’e gerek bile duymadan çok da rahat seyahat edilebilir hale getirmişler otobanlarını. Tek problem otobanların pahalı olması. Onun dışında araç kullanırken şehir merkezleri hariç trafik kuralları gibi sebeplerden dolayı sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Fas’a ne zaman gidilir?

Fas bir tarafında Atlas dağları, bir tarafında çöl, bir tarafında Atlas Okyanusu ile çevrili bir coğrafya da yer alıyor. Ülkemizdeki gibi dört mevsim yaşanıyor bu ülkede de. Ülkenin kuzeyinde Akdeniz iklimi, iç kısımlara doğru ilerledikçe çöl iklimi görülüyor. Fas’ ı turistik olarak ziyaret etmek için en ideal dönem bahar. Özellikle Nisan- Mayıs aylarında hem hava çok bunaltıcı olmaz hem de yağmur olasılığı çok az. Biz Kasım ayında Fas turumuzu yaptık ve hava 25-26 derecelerdeydi. Güneş alan yerler inanılmaz sıcak, ancak gölgede kalan kısımlar ve taş binaların içleri inanılmaz soğuktu. Biz hava durumuna inanıp biraz ince giyinme gafletinde bulunduğumuz için seyahat sonunda soğuk algınlığı ile döndük maalesef. O yüzden hava sıcak da olsa yanınıza bir şal veya hırka almayı unutmayın.

Fas’ta mutlaka görülmesi gereken şehirler:

Marakeş: Aslında bir günde bitirebileceğiniz bir şehir ancak biz 2 gün tadını çıkartmanızı öneririz. Sonra zamanınız varsa kesinlikle 3 günlük Merzouga çöl turuna katılın. Burada dikkat!!!! Katılmanız gereken tur Merzouga olmalı. Eğer yakın olsun diye Zagora çöl turuna katılırsanız çok yerinde bir çöl macerası yaşamış olmazsınız.

Fez: Bize Marakeş’ten sonra burası pek dikkatinizi çekmeyi başaramayacak dediler ancak biz tam tersini deneyimledik. Fez Marakeş’e gösre kesinlikle daha otantik, daha doğal, daha el değmemiş, daha renkli ve şaşırtıcı geldi bize. O yüzden Fas planı yaparken 1 gün ile sınırlandırdığımız Fez’den ayrılırken geride bıraktıklarımız için kendimizi baya mutsuz hissettik. Size önerimiz buraya en az 2 gün ayırmanız!

Şafşavan / Chefcahouen: Tangier’den günübirlik, Fez, Meknes ya da Rabat’tan ise 1 gece konaklamalı bir plan yapabilirsiniz. Biz günübirlik bir Fez-Şafşavan turu yapmayı düşünüyorduk ancak Fez beklentimizin üzerinde çıktığı için burada tahmin ettiğimizden daha fazla zaman harcayarak, maalesef Şafşavan’ a gidemedik. Şafşavan şehir gezisi aslında 1 günde tamamlanabilir ancak Fez’den yol aynı gün gidip gelmek için çok yakın değildi ve otoban ise oldukça pahalı.

Kazablanka: Sadece günübirlik turlarla gidip görmeniz gereken yerler. Şehrin en önemli yapısı dünyanın en uzun minaresine sahip ünlü Hassan II camii. Kazablanka uçuşları daha hesaplı olduğu için uçuşunuzu bu şehre planlayarak, yol üzerinde camiinin fotoğrafını çekip devam edebilirsiniz.

Tangiers (Tanca): Fas’ın kuzeyinde bulunan bir liman şehri. Buradan Cebelitarık boğazını vapur ile geçerek İspanya’nın Algaciras şehrine gidebilirsiniz.

Rabat: Başkent. Fasın diğer şehirlerine oranla en temiz ve yaşanılabilir olanı. Fransa’nın bir köyü gibi duruyor ama diğer şehirlerle karşılaştırıldığında şehir hayatı arayanlar için güzel bir tercih.

Essaouira: Günübirlik bir şehir olarak planımıza aldığımız bu şehir kesinlikle rahatça 3 ay geçirilecek bir yermiş. Çok farklı bir havası, çok farklı bir tarzı var. Biraz hippi, biraz modern, biraz balıkçı kasabası gibi, biraz Marmaris, biraz İspanya.. Sanatçı kafası yaşayabileceğiniz bir yer.. Zaten Jimi Hendix burada yaşamış desek biraz ip ucu vermiş oluruz sanırım. Fas’ta geçirdiğimiz 6 gün boyunca sokakta sarhoş bir Fas’ lı gördüğümüz tek yer burası. Biz acayip beğendik, ama sizin zevkinize hitap eder mi bilemiyoruz tabii

Fas’ta teknoloji ve internet:

Öncelikle prizleri bizimki ile aynı. Dolayısıyla elektronik eşyaları şarj etme problemi yaşamazsınız. Seyahat öncesi bir de dönüştürücü alma derdine gerek yok.

Fas’ta hava alanlarından ücretsiz sim kart temin edebilirsiniz. İçinde çok az internet oluyor ancak internet paketini ayrıca satın alabilirsiniz. Biz 50 DH Fas Dirhemi yani 27 tl vererek 6 GB internet aldık ve yetti de arttı bile..

 

Fas’tan ne alınır?

Deri, argan yağı ve ürünleri, ahşap dekoratif eşyalar ya da kap kacak, çay, baharat hemen hemen bütün şehirlerde, Medina yani eski şehir merkezlerinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarında göreceğiniz başlıca alınması gerekenlerden. Ne alırsanız alın, size söylenen fiyatın 1/3′ ünü teklif edin. Sıkı pazarlık yapmanız gereken bir ülke. Ama çok abartıp el emeği göz nuru ürünlerin değerini de düşürmeyin.

Fas’ta ne yenir?

Fas’ın genelinde herkes masanın ortasına konan büyük bir tabağı paylaşırlar. Tabii ki bazı restoranlarda kendi özel servisinizi isterseniz sizi geri çevirmeyeceklerdir ancak genel geçer bir kural olarak burada insanlar sadece sofrasını değil, tabağını da paylaşır. Genelde çatal, bıçak gibi ekipmanlar kullanılmaz. En fazla ekmeğinizi bu amaç için kullanırsınız ama asıl yemek yeme aparatı ellerdir. Eller demişken de sağ el. Eğer solaksanız bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz, zira Fas’ta sol el pis kabul edilir. Faslılar ekmeği önce sağ avuçlarına alıp, sonra iki parmakları ile küçük parçalara ayırırlar. Dolayısıyı ile solakların oldukça zorlanacakları garanti. Genellikle tipik yerel ve lezzetli bir Fas yemeğini restoranlarda bulamayacağınız söylenir. Bu yüzden eğer bir riyadda kalıyorsanız, akşam yemeği için kendi evlerindeymiş gibi pişirdikleri için daha yerel lezzet sunan riyadların restoranlarını tercih edebilirsiniz.

  • Tajin (Güveç balık, tavuk veya et)
  • Kuskus
  • Zaalouk (Patlıcan salatası)
  • Harira (Nohut, mercimek ve kuzu etinden yapılan çorba)
  • Bissara (Kuru bakla çorbası)
  • Shebakia (Susamlı, tarçınlı, portakallı, ballı tatlı)
  • Nane çayı

Önerilen sokak lezzetleri ise;

  • Msemmen (Bir çeşit gözleme)
  • Sfinge ve Kringo (Donut)
  • Ma’akouda (Baharatlı kızarmış patates topları)
Fas’a neden gidilir?

Çöl turu yapmak ve berberi çadırlarında konaklamak, Atlas dağlarında tırmanmak, Dünyanın en eski tabakhanesinin leş gibi kokusunu solumak ve geleneksel yöntemlerle yapılan deri ürünlerinden satın almak, Dünyanın en eski üniversitesi Al-Karaouine ziyaret etmek, Marakeş’in kızıl, Fez’in toprak rengi, Kazablanka’nın beyaz, Şafşavan’ın mavisini görmek, Dünya’ daki tüm Argan’ ların yetiştiği toprakları ziyaret etmiş olmak, Dünyanın en uzun minaresine sahip Hasan II. Camii’sini fotoğraflamak, riadlarda uyumak, daracık sokaklarda zaman içinde yolculuk yapmak ve ülkemiz ne kadar da gelişmiş aslında demek için Fas’ a kesinlikle gidilir.

Şimdiden keyifli seyahatler dileriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir