İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MACARİSTAN BAŞKENTİ BUDAPEŞTE GECE HAYATI | BARLAR VE PARTİLER

İlk kez gidecekler için Budapeşte

Orta Avrupa’nın incisi Budepeşte, hem Batı hem de Doğu Avrupa’nın izlerini bulabileceğiniz, Avrupa tarihini ve sanatını yerinde deneyimleyip, tüm Avrupa’yı kendine çeken eğlence mekanlarında stres atabileceğiniz eşsiz bir şehir.

KÖPRÜLERİN ŞEHRİ 

İlk kez gidecekler için Budapeşte


Budepeşte Avrupa’nın can damarlarından biri olan Tuna Nehri’nin iki yanına kurulmuştur. Şehrin iki yanı, Buda ve Peşte olarak adlandırılmıştır. Buda daha eski ve turistik bir yerleşim yeridir ve çoğu tarihi kalıntı burada yer alır. Peşte ise şehrin daha modern yüzünü temsil eder. İş hayatı ve gündelik hayatın büyük bir bölümü, yüz ölçümü de daha büyük olan Peşte kısmında yaşanır. Şehrin iki yanı köprülerle birbirine bağlanmıştır. Bu köprüler hem mimari, hem de tarihi açıdan çok ilgi çekicidir. En eski köprü, yapımı 1849 yılında tamamlanan Zincir Köprü’dür. Bu köprünün üzerinden yürüyerek karşı tarafa geçmek Budapeşte’de yapılması gerekenler arasındadır.

 

Budapeşte Para Birimi. Macaristan’ın başkenti ve en popüler şehri olan Budapeşte‘de para birimi olarak Macar Forinti kullanılmaktadır. 1 Macar forinti yaklaşık 0.0125 TL’dir.

EĞLENCELİ GECELER 

İlk kez gidecekler için Budapeşte


Budepeşte, birçok üniversiteye ev sahipliği yaptığı için nüfusu çok gençtir ve uygun fiyatlı eğlence mekanları da çok çeşitlidir. Macar spesiyallerini deneyeceğiniz bir akşam yemeği sonrasında, ister Budepeşte’nin ilginç dekorlu barlarında içkinizi yudumlarsınız, ister gece geç saatlerde açılan gece klüplerinde sabaha dek eğlenirsiniz. Şehir, termal banyolarıyla da çok ünlüdür ve gündüz saatlerinde sakin bir ortamda rahatlayabileceğiniz bu mekanlarda, geceleri düzenlenen çılgın partilere de katılabilirsiniz.

Şimdi eğer hazırsanız Gidello gezginlerinin planladığı size özel Budapeşte turlarından birini seçebilir veya kendi turunuzu planlayabilirsiniz.

Budapeşte, Avrupa’da gece hayatı denilince ilk akla gelen yerlerden. Ülkemizde rakipleri Berlin, Barselona, Amsterdam kadar bilinmiyor olmasına aldanmayın, burası Avrupa’da patlamış vaziyette. Avrupa’dan buraya haftasonu sadece partilemeye gelen insanlar var.

Budapeşte’nin gece hayatını meşhur eden,  buraya özgü olan  ve az sonra anlatacağımız “ruin bar”konsepti ve yaz kış tanımayan gece açık havadaki havuz partileri.

Sziget Müzik Festivali’nin zaten şehri önemli bir müzik venüsü olarak dünyada konumlamış vaziyette. Aynı zamanda ekonomik olması ve klasik gece hayatına alternatif “hamam partileri” Budapeşte gece hayatının en güçlü kozlarından.

Ruin barlara gitmeniz konusunda ısrarcıyız, ama klasik gece kulübü sevenleri de unutmadık. Hepsini aşağıda bulabilirsiniz

Ruin Bar Nedir? Hangi Ruin Barlara Gitmeli?

Budapeşte gece hayatı için söylenebilecek ilk ve en mühim şey Budapeşte’de müthiş bir “romkocsma” yani ruin bar kültürü olduğu.

Ruin yani harabe yada yıkıntı bar demek. Macaristan komünizmden çıktığında, ülkede yıllarca ekonomik yada siyasi sebeplerle bastırılanan arzular ve susuturulan sanat bir anda coşuyor.  Bir yandan insanların  yaşama arzusu tavan yaparkan, bir yandan ellerinde imkanların olmaması yaratıcı ve açık fikirli çözümler üretmek için ideal ortamı sağlıyor ve ruin barlar doğuyor: Genellikle terk edilmiş yada istenmeyen ucuz binalara yerleşerek, buraları oradan buradan buldukları şeylerle dekore ediyorlar. Telefon ahizesinin kapı koluna, yol kenarına terk edilen küvetin koltuğa dönüştüğü, imkanlardan ziyade insan ruhunu önere çıkaran mekanlar doğuyor. Hepsi renkli, sıcak, samimi ve ilham verici mekanlar. Ve sonra ruin barlar patlıyorlar!

Bu güzel mekanlar gündüz de insan ruhuna hizmet ediyor: Bazıları köylerden gelen çiftçilere pazar alanı sağlayor, kermeslere ev sahipliği yapıyorlar. Her ne kadar ruin bar olayı dünyada patlasalarda, kısıtlı imkanlar karşısında dayanışma felsefesini sürdürüyorlar.

Gündüzleri buralarda olay daha çok kahve + muhabbetken, gece olay daha çok içki + hafif müziğedönüyor. Bazılarının gecesi ayrı gündüzü ayrı öyle güzel bahçeleri var ki tüm günü orada geçiresiniz geliyor.

Daha çok Old Jewish District, yani Eski Yahudi Mahallesi civarında yoğunlaşan ruin barlar, gündüzünde sakin ve turistik olan mahalleti,  geceleri hoplatıyor.

szimpla-kert-gece

Fotoğraf: currystrumpet / Flickr

Ruinpubs.com’a göre şehirde yaklaşık 20-25 arasında ruin bar var. Ruin bar çılgınlığı şehirde öyle bir yayılmış ki bir ruin bardan diğerine bütün gece gezmeceli turlar bile düzenleniyor. Buradan rezervasyon yaparak bu rehberli turlara katılabiliyorsunuz: http://ruinpubs.com/index.php

Budapeşte’deki Ruin Barlar Listesi

Szimpla Kert,Corvinteto, Instant, Ellato Kert, Kuplung, Filter Kelt, Púder, Nyereg, Mazel Tov, Liebling, Kőleves kert, KiscsendesKertem, Grandio, Gondozo, Garzonkert, Fogasház, Élesztő, Dürer Kert, Doboz, Ankert, R33.

 Szimpla Kert

Listedeki barlar Budapeşte ruin barlarının en popülerleri. Fakat bu akımın ilk temsilcisi “Szimpla Kert” yani “Sade Bahçe”, en gitmezseniz olmazı. Burası için Budapeşte’nin kült mekanlarından diyebiliriz. Dünyanın her yerinden öğrencilerin ve turistlerin uğrak yeri olan mekan önceleri bir açıkhava sinemasıymış.  Sinema olarak işlevini kaybettikten sonra kaderine terkedileceğine başlıbaşına yeni bir akım başlatacak kadar güzel bir cafe/bar/konser alanına dönüşmüş. Mekanın dekorasyonu da çok yaratıcı ve yıkıntı konsepti ile uyumlu. Banyo küvetinden ve araba parçalarından koltuklar, alafranga tuvaletlerden saksılar, varillerden masalar…Bahçesi de içerisi de ayrı keyifli.

Szimpla-Kert-araba-koltuk

Fotoğraf: craggyisland21 / Flickr

Self servis olan mekanda çeşit çeşit alkollü-alkolsüz içecekler ve hafif atıştırmalıklar var. Gündüz daha sakin bir cafeyken akşam üstü atmosfer hafif bir müzikle haraketleniyor. Gece ise daha elektronik tarzda devam ediyor. Burada açık hava film gösterimleri, sergiler, konserler, bisiklet festivali gibi küçük bütçeli ama kaliteli etkinlikler de oluyor. Fiyatlar da gayet uygun.

Szimpla-Kert-ic

Ayrıca her pazar, Szimpla Kert’in avlusunda bir pazar kuruluyor. Bu pazarda ev yapımı reçeller, yoğurtlar, peynirler, ekmekler, sebzeler, meyveler ev et ürünleri ne ararsanız hepsi lokal üreticilerden geliyor. İçeriden kahvenizi alıp pazarı gezmek güzel bir pazar günü aktivitesi olabilir.

szimpla-kert-pazar

Fotoğraf: benfo / Flickr

Tam adres: 7. Bölge Erzsébetváros (Elizabethtown), Kazinczy Sokak, no 14, 1073 Budapeşte 12:00 – 04:00 arası açık. web sitesi: http://www.szimpla.hu/en

Giriş ücreti yok.

② Instant

Tam bir labirent gibi olan mekanda arkadaşınızla buluşma niyetindeyseniz baştan uyaralım bu hiç de kolay olmayacaktır. Mekan aslında üç katlı iki büyük eski apartmanın ortada bir avlu oluşturmasıyla oluşmuş. Apartmanların daireleri de hem müziğin hem dekorasyonun kendi içinde değiştiği barlar olarak dönüştürülmüş. Bu nedenle burası Budapeşte’nin en büyük ve en fantastik ruin barı.

instant-bar-budapeste-ic

Fotoğraf: www.thecrowdedplanet.com

Neden mi en fantastik? Çünkü hayvanlar alemi resmen mekanın içinde. Dev domuz ve baykuşlar mı dersiniz yoksa tavandan sarkan balıklar ve hoplayıp geçen tavşan sürüleri mi ne ararsanız var. Hepsi de mekanın değişik konseptli başka başka salonlarında. Hatta bir oda var ki sandalyeler, masalar herşey tepetaklak tavanda asılı. Sadece oda oda gezmek bile eğlenceli. Karşınıza bir anda garip objeler çıkıyor. Mesela dişçi koltuğu veya 90’lardan kalma Flipper oyunu gibi.

instant-bar-budapeste

Fotoğraf: instant.co.hu

Burası için daha çok parti, dans ve yüksek müziğin ruin barı diyebiliriz. O kadar popüler ki hafta içleri bile kalabalık. Tabii ki sanat ve kültür de unutulmamış. Giriş katı “Galéria” adlı bölüm daha çok konser, tiyatro, sahne sanatları gibi etkinlikler için kullanılıyor. Kendi deyimleriyle daha underground, lokal daha yeni yüzlere sahnelerinde yer verme amacındalarmış. Kısacası burası Budapeşte’de yaşanması gereken başlıbaşına bir deneyim.

Tam adres: Pest Broadway 7. bölge, Nagymező Sokak, no 38, 1065 , Budapeşte. Her gün 16.00-06.00 arası açık. Web sitesi: http://instant.co.hu/

Giriş ücreti yok.

③ Fogas Ház

Fogaz Ház diğerlerine göre daha yeni bir ruin bar fakat en popülerlerden. Fogas Ház’ın Türkçe çevirisi “Dişlerin Evi”. Neden mi? Çünkü içerisinde dişçi muayenehanesi teması var. Her yerden devasa ağızlar iri iri dişlerle size sırıtıyorlar. Ucuz içki ile partilemek için ideal mekanlardan. Bahçesi de çok güzel.

fogashaz-bar-budapest

Fotoğraf: www.fogashaz.hu

Fogas Ház, canlı müzik ve dj’li partilerin yanı sıra çağdaş sanatçılara, sahne sanatlarına, film gösterimlerine de programında büyük yer ayırmasıyla biliniyor.

Tam Adres: 7. Bölge, Akácfa Sokak, no 51, Budapeşte. İç mekan, Cuma-Cumartesi  18.00-04.00 arası açık. Bahçesi ise Pazartesi-Pazar 18.00-04.00 açık. Web sitesi: http://www.fogashaz.hu/

 

Budapeşte’nin En Meşhur Gece Klüpleri

① Studio – Ultimate Club

Burası Budapeşte’nin kış klasiklerinden. Aynı zamanda da dünyanın en büyük üçüncü gece klübü. Tuna Nehri üzerindeki küçük Hajogyari Adası‘nda olan Gece Kulübü, techno, elektronik, house ağırlıklı programı ve görsel şovları ile ünlü. O kadar popüler ki 8.000 kişilik üç katlı dev klüp hafta içi bile tıklım tıkış olabiliyor. Fakat kitlesinin büyük bölümünü Budapeşteliler değil de turistler oluşturuyor.

Web sitesi: www.facebook.com/clubstudio

studio-budapeste

Fotoğraf: www.europesgreatest.com

 


Klasik Gece Hayatına Rakip Havuz Partileri

Budapeşte tam bir parti şehri. Fakat bu partiler bildiğiniz klasik parti mekanlarında olmuyor. Çünkü bunlar dev termal havuzlarda yapılan dev partiler. Enteresan bir şekilde Budapeşte’de Osmanlı mirası olan hamamlar neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış. Hal böyle olunca da partilemesini çok iyi bilen Macarlar bu kültürü günümüze taşıyıp en iyi şekilde değerlendirmenin en kıvrak zekalı yolunu bulmuşlar.

Bugün, Kiraly, Rudas, Veli Bej, Gellért ve Lukács Hamamları Budapeşte’de hamam kültürünü devam ettiren önemli Osmanlı Hamamları. Öyle güzeller ki sadece bu hamamları görmeye Budapeşte’ye gelen yabancı turistler bile var. Hatta Rudas Hamamı, otoritelerce dünyanın en güzel hamamlarından sayılıyormuş.

szechenyi-hamami-budapeste

Fotoğraf: www.szechenyifurdo.hu

Széchenyi Thermal Bath ise Budapeşte’nin en büyük ve en popüler hamam kompleksi. Burası aynı zamanda yaz aylarında dev havuz partilerinin de mekanı. Avrupa’nın da en büyük doğal su kaynaklı spalarından biri. İçinde 15 ayrı hamam, 3 açık hava havuz, 10 sauna, buhar odası ve masaj odaları var. 1913’yılında açılan Neo-Barok tarzı Szechenyi Hamamı, Budapeşte’nin 100 yaşından büyük ama çılgın partileriyle en genç ve dinamik hamamı. Tabii bu partiler o kadar talep görüyor ki çok önceden bilet almanız gerekiyor. Partiler sadece yaz aylarında Cumartesi günleri 22.00’de Pazar 03.00’e oluyor. Partileme dışında hamam resmi tatiller ve önemli günler dışında Pazartesi-Pazar her zaman açık.

szechenyi-hamami

Fotoğraf: szechenyispabaths.com

Rezervasyon için: www.bathsbudapest.com/budapest-bath-parties

Tam Adres:14.Bölgede, City Park içinde, Állatkerti Sokak. 9-11, 1146 Budapeşte

Ulaşım: Millennium Metrosu’na binip (M1) Széchenyi Fürdő istasyonunda iniyorsunuz.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için MACARİSTAN GEZİ REHBERİ sayfamıza bakabilirsiniz.

A’dan Z’ye Budapeşte Gece Hayatı Tüyoları

Orta Avrupa‘da Macaristan‘ın başkenti olan Budapeşte 17 Kasım 1873 tarihine kadar iki ayrı şehirdi. Tuna nehrinin bir tarafında Budin, diğer tarafında ise Peşte yer alıyordu. Zincirli Köprü’nün (Chain Bridge) yapılması ile iki şehir birbirine bağlanır ve bu şehrin adı Budapeşte olur. Budapeşte’yi Tuna’nın birbirinden ayıramadığı gibi beni de mesafeler Budapeşte’den ayıramıyor. Hem gezilecek yerleri hem de Budapeşte gece hayatı ile Avrupa’nın son dönemlerde en sevdiğim şehri.  İlk defa bir test sürüşü için geldiğim şehre 2016 yılında hem yılbaşında hem de eylül aylarında geldim. 2017 yılında da mayıs ayında yeniden gideceğim.

Daha önce Budapeşte’de gezilecek ve görülecek yerler ve Budapeşte gezi rehberi yazılarımda şehri detaylı şekilde size anlatmıştım. Bu sefer de size biraz Budapeşte gece hayatı, Budapeşte’nin meşhur Kert’leri ve kafeleri hakkında bilgi vereceğim.

Budapeşte Gece Hayatı Nasıl?

Budapeşte gece hayatı birçok farklı zevke hitap eden bir yapıya sahip. Harabe barlar, çok güzel dekore edilmiş bahçeler, açık hava diskoları ve çok daha fazlası Budapeşte’ye gelecekleri bekliyor. Üstelik bu mekanlar bir seferde hepsini test edemeyeceğiniz kadar fazla. Ben keşfedebildiğim kadarını sizlerle paylaşıyorum.

Budapeşte Gece Hayatı Gezilecek Yerler

Harabe Barlar

Budapeşte gece hayatı denince ilk akla gelen harabe barlar (ruin bar) oluyor. Komunizm sonrası terkedilmiş binaların hurda eşyalarla ilginç şekilde dekore edilmesi ile oluşan bir akım hurda barlar. Bugün Budapeşte’de birçok birbirinden ilginç harabe bar var. Bunların hepsini bir tatilde keşfedebilmeniz imkansız.

 

Instant

Budapeşte gece hayatı denince bir diğer meşhur harabe barı olan Instant’dan behsetmemek olmaz. Burası daha çok Erasmus öğrencilerinin tercih ettiği bir mekan. Burası Budapeşte’nin Bağdat Caddesi olarak tanımladığım Andrassy Caddesi’nde Opera Binası’ndan bir sonraki sokaktan sola döndüğünüzde ulaştığınız Nagymezo Utca’da (Nagymezo Sokağı) yer alıyor. Bu sokak Andrassy Caddesi’ne kıyasla biraz daha az lüks bir sokak. Bu sokak acaba tekin mi dediğiniz oluyor ama korkmanıza gerek yok. Instant’a kışın gittiğimde 500 HUF (yaklaşık 5,5 TL) giriş ücreti alınmıştı ancak yazın gittiğimde girişe para ödemedik. Vestiyer ücreti ise 300 HUF.

Burası her katında farklı farklı odalarda farklı konsept ve dj’lerin olduğu bir hurda bar. Oda ve koridorlarında gezerken sanki Amerikan  vampir filmlerindeki biraz tehlikeli underground mekanlarda gibi hissediyorsunuz. Bir mekana girip aslında 4-5 ayrı gece kulübü keyfi alıyorsunuz.  Burası gece geç saatlere kadar açık. Burada kredi kartı geçmiyor. Bu yüzden yanınızda Macar parası HUF bulundurmanızda fayda var.

Burası 2017 yılı itibari ile Fogas Haz ile birleşmiş ve taşınmış. Giriş ücreti ödemiyorsunuz. Konsept olarak ise her odada farklı DJ performansı var.

Kert’ler Diyarı (Bahçeler)

Budapeşte gece hayatı özellikle yazın ve bahar aylarında çok daha güzel oluyor çünkü Budapeşte’nin birbirinden güzel bahçe konseptli mekanlarını deneyimle imkanı buluyorsunuz. Macarca’da Kert bahçe demek oluyor. Bir mekanın adının arkasında Kert kelimesi varsa anlayın ki, bahçeli bir mekana gidiyorsunuz. Meşhur Szimpla Kert bir harabe bar olduğu gibi içindeki avlu ile aynı zamanda bir Kert 🙂 Şehirdeki kertler de gezmeyle bitmez. Hepsi de birbirinden keyifli dekorlara sahip. Benim keşfedebildiklerim ise şöyle:

Köleves Kert

Kışın sadece kapalı mekanı ile hizmet veren Köleves’in yazın bahçesi de açılıyor. Köleves Kert, Budapeşte gece hayatı denince benim aklımda kalan en güzel bahçe konsepti oldu. Burası son gidişimde her gece muhakkak uğramaya çalıştığım favori mekanımdı.

Köleves Kert de Szimpla Kert gibi 7. bölgede Kazinczy sokağında yer alıyor. Ancak Sizmpla Kert’den baya bir yukarı yürümeniz gerekiyor. İkisi arası yürüyüş mesafesi yaklaşık 5 dk sürüyor.

Köleves Kert’e giriş ücreti istenmiyor. Budapeşte’deki birçok yerin aksine burada kredi kartı geçiyor. Ancak çoğu zaman boş masa bulmak pek de kolay değil. Burası genelde 12-1 gibi kapanıyor. Kapandığında hemen çıkmak zorunda değilsiniz ama bar servisi kesiyor. Benim gibi alkol sevmeyenler için çay, kahve ve soda da barda mevcut.

Hive

Hive Party Hostel’in içinde yer alan Hive 7. bölgede dikkatimizi çeken bir diğer Kert idi. Buranın dekorasyonunun yanında bir diğer güzelliği ise birçok bahçe konseptine göre çok daha geç saatlere kadar açık. Ancak mekanın uğulltı seviyesi de aynı oranda yüksek. Giriş ücreti tabi ki de yok:)

Kuplung

Budapeşte gece hayatı keşiflerimizden biri de 7. bölge ile 6. bölge sınırında kalan Kiraly Utca (Kiraly Sokağı) üstündeki Kuplung oldu. Burası da avlu bahçeli ve ilginç tasarımı ile görülmeye değer bir kert 🙂

Sauna Partileri

Macarlar Osmanlı’ya dair birçok şeyi hayatlarından silmeye çalışsalar da kaplıca kültürü içlerine işlemiş. Macaristan’ın tarihi kaplıcaları yaz kış, gece gündüz hizmet veriyor. Bu kaplıcalar haftanın bazı geceleri birer gece kulübüne dönüşüyor. Bunlardan en meşhurları Szechenyi ve Lucas Bath. Bu iki kaplıca değişmeli olarak parti düzenliyor. Bir hafta birinde parti varsa diğer hafta diğerinde oluyor. Aynı anda parti düzenlemiyorlar.

Kışın tarihleri denk getiremediğim için gidemediğim bu kaplıca partilerine son gidişimde gitme fırsatı buldum. Açıkçası Budapeşte gece hayatı ne kadar ucuz ise bu kaplıca partileri de o kadar pahalı. Giriş ücretleri erken satışta 35 Euro’dan başlıyor. Normal bilet fiyatı ise 40 Euro. Ancak alacağınız pakete göre fiyatlar değişiyor. Gitmeden önce tarihleri kontrol etmek için bu linke bakabilirsiniz . LINK

Gelelim bu meşhur partiye. Bizim gittiğimiz parti Kahramanlar Meydanı (Macarcası: Hösök Tere) yakınında yer alan Szechenyi Bath’da gerçekleşti. Bu partiye oldukça ciddi bir katılım oluyor. Erken gitmezseniz kilitli dolap bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Dolapların olduğu yerler ve havuzlarda çok hijyen beklemeyin. Malum insanlar ellerinde içkileri ile bu havuzlarda eğleniyor.

İlerleyen saatlerde tarihi açık havuzun etrafı Amerikan Pastası filminin havuz partilerini andıran bir hal alıyor. Açıkçası bu tür bir eğlence beni pek sarmamış olsa da bana göre daha genç olanların ilgisini çekebilir.

Maalesef telefonu havuza düşürürüm korkusu ile mekanda foto ve video çekme imkanım olmadı. Ancak mekanı merak edenler aşağıdaki linke bakabilir.

Buraya ulaşım için gidişte en makul çözüm metro. 1 numaralı hat kapısına kadar getiriyor. Parti çıkışında ise en makul alternatif Kahramanlar Meydanı’na yürüyüp buradan gece otobüslerine binmek. Ama dikkat edin bu otobüsler saatte 1 defa oluyor.

Budapeşte Gece Hayatı Videoları: Budapeşte Saunaları

Ayrıca Budapeşte termal hamamlarının hem gündüz hem de gecesini anlatan bu 8dk’lık videoyu size tavsiye ederim. Gitmeden gitmiş gibi oluyorsunuz.

 

Budapeşte Gece Kulüpleri

Budapeşte gece hayatı denince Budapeşte’nin meşhur club’larından bahsetmemek olmaz. Şehirde yine tek bir seferde keşfedemeyeceğiniz kadar gece kulübü mevcut. Bunlardan en meşhuru Club Studio idi. 8 bin kişi kapasiteli bu club sanırım artık kapalıymış. Meşhur harabe bar Instant, club sevenler için de oldukça başarılı bir alternatif. Margaret Adası da yaz dönemlerinde club sevenlerin ziyaret listesinde olmalı.

Budapeşte Gece Hayatı Lokasyonları

Budapeşte gece hayatı denince bazı bölgeler ön plana çıkıyor. Bunlardan ilk akla gelen Dohany Sinegogu’nun da yer aldığı 7. bölge Yahudi mahallesi oluyor. Burası birçok harabe bar, bahçe konseptli mekan, sokak restaurantları vb. mekanın olduğu bölge. Bence Budapeşte gece hayatının kalbi burada atıyor. Burada Kazinczy, Dob, Kiraly Caddeleri akla geliyor. Yine bu bölgede yer alan Gozdsu Udvar da birçok mekana ev sahipliği yapan son dönemin giderek popülerleşen bir pasajı. Budapeşte’nin Margaret Adası gece kulüpleri ve akşamları düzenlenen 1 saatlik özel ışıklı su gösterisi ile bilinmesi gereken bir diğer nokta.

 

Budapeşte Gece Hayatı Pahalı mı? Budapeşte Gece Hayatı Fiyatları

Budapeşte gece hayatı açıkçası oldukça ucuz. Öncelikle birçok mekana giriş ücretsiz. Çoğu mekanda self servis olduğu için hiç para harcamdan bile saatlerce kalsanız kimse de gelip size birşey demiyor. Ancak Budapeşte gece hayatına çıkarken yanınızda muhakkak Macar parası olan HUF (Hungarian Forint) bulundurun çünkü birçok mekan kredi kartı kabul etmiyor. Euro kabul edenler de düşük kurdan çeviriyor. Kurdan zarar edersiniz benden söylemesi 🙂

Fikir vermesi açısından benim favori mekanım Köleves’te bir kahve ya da çay alsanız 320 HUF (yaklaşık 3,5 TL), soda 280 HUF (Yaklaşık 3 TL). Diğer içecekleri de bu hesaba göre siz tahmin edin 🙂

Yeşilköy’de bir kafede bir kahveye verdiğim para ile Budapeşte’de birkaç gece mekan mekan gezebilirim.

Ancak söz konusu tarihi hamamlardaki partiler olunca fiyatlar biraz tuzlu. Erken bilet (35 Euro) alamadıysanız parti biletleri 40 Euro’dan başlıyor. İnternetten alırken masraflarla bu bilet 45 Euro’ya kadar çıkıyor.

YERLİSİNDEN BUDAPEŞTE GECE HAYATI TAVSİYELERİ

Pek sevgili Budapeşte bağımlısı arkadaşımız Hakan Dağlıoğlu ile yaptığımız Budapeşte röportajından sonra şimdi de yerlisinden budapeşte gece hayatı tavsiyeleri aldık. Öyle ki, gaza gelip hepsini birinci tekil şahıs aktarıyoruz, çünkü sayesinde gitmiş kadar olduk.  Önümüzdeki dönemlerde Budapeşte’ye gitme niyeti olanlar için eğlenebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz türlü türlü mekan aşağıda mevcut.

Budapeşte’nin En İyi Kulüpleri

studio-budapest

Studio: Budapeşte’nin en iyi club’ıdır. Bana göre eğlencenin tek adresidir ve içerisi bayağı bir büyüktür. Yaz ayları hariç her ay açıktır. Ben anlatmayayım siz en iyisi şuradan izleyin. Özellikle belirtmek isterim ki link özel bir partiden değildir, çünkü bu club her zaman böyledir, şahanedir, müthiştir.

White Angel: Bu adam hiçbir şey söylemiyor diyeceksiniz belki ama, ben yine bir şey söylemeyeyim. Benim de bulunduğum Halloween’den bir video şurada mevcut. Mekân hakkında size yeterince fikir verir sanırım.

mdl_white a_38

Dokk Beach: Kendileri tam bir “open air disco” olarak tanımlanabilir.  İçinde bir de sarhoş olan insanların atladığı havuz vardır ve mekan bu özelliği ile nam salmış durumdadır. Buradan Tuna nehrinde gece gezmek için kısa süreli sürat tekneleri de kalkar. 3-4 kişi birleşip tekneye girin derim, zira eğlenceli ve unutulma bir deneyim oluyor. Unutmadan ekleyeyim, yalnızca yazın açık.

Bed Beach: Dokk Beach benzeri, içerde beyaz koltukları ve adından da tahmin edebileceğiniz üzere yatakları olan, güzel müzikler çalan zaman zaman özel partiler olan ve özellikle o zamanlar gidilmesi gereken bir mekân. Bu da Dokk Beach gibi yalnızca yazları açıktır.

mdl_1218042416Dokk Club: Dokk Beach’in kış alternatifi olarak tanımlanabilir.

Bu kulüplerin hepsi Arpad Hid denilen Budapeşte’nin Margit dışında bir diğer adasında konumlanmıştır. İçeri girişler genellikle 1500-2500 Forint arası değişir. Adada yalnız gece kulüpleri olduğu için adına zaman zaman Parti Adası da denilir. Burada ki gece kulüpleri genelde Cuma-Cumartesi günleri açıktır.

Tam üst düzey club olmasa da idare eder olan yerler: Ötkert, Romkert, Trafiq, Moulin Rouge, A38

Publar-Barlar

Szimpla Kert: Tam bir rahatlama, sakin bir akşam geçirme mekanı. Mutlaka gidilesi pizzası yenilesi birası içilesi yerdir. İçerideki konsept tasarım bambaşka, hiçbir yerde yoktur sanırım. İçeri giriş ücretsizdir.

FALL_Magazine_Szimpla_Kert
Corvintetö: 
Techno müzik sevenler için ideal bir mekan. Kapalı bir mekân olmasına karşın terası da mevcuttur. Erasmusluların uğrak yeri. İçeri giriş ücretsizdir.

Morrison’s Music Pub 1-2-3: Morrison’s 1 küçük şirin bir pub olmakla beraber içeride ortalama bir dans pisti de vardır. Karaoke için biçilmiş kaftandır. Morrison’s 2 açık terası olan aynı zamanda 4-5 farklı dans pisti olan altlı üstü fazlasıyla eğlendiren bir pub-bar karışımı yerdir. Mutlaka aşağıdaki dans pisti açık olduğu zaman gidilmelidir. İçeri giriş 10’a kadar 500 forint ve bu fiyatın içine 3 bira dahil.

godor
Instant:
 Yine bir Erasmuslu mekânıdır. İçeri giriş ücretsizdir.
Doboz: Retro bir mekândır kendileri. İçeri giriş ücretsizdir.
Gödör: Bahçesinde sandalyeleri masaları olan yazın uğrak yeri. Bence kesin gidilmeli.
Piaf: Instant’ın sokağında yer alan belki yarım saat bir saatlik uğranılması gereken bir mekândır.

Budapeşte Gece Hayatı (En İyi 9 Gece Kulübü)

Budapeşte gece hayatı beklediğinizden daha da hareketli. Haftanın her günü -pazar dahil- yüzlerce pub & club full çekiyor. Alkolün ekonomik olması, muhteşem konseptlere sahip mekanlar ve eğlenmesini gerçekten iyi bilen Macarlar ile gece hayatı akıl almaz bir hale geliyor. Gece kulüplerinde dam sorununu olmaması ve alkol fiyatlarındaki uygunluk da pozitif yönlerden.

Budapeşte‘de gece hayatı mantığı her Avrupa ülkesinde olduğu gibi önce pre-drink daha sonra club şeklinde ilerliyor. Gece kulüplerinden önce ev partileri veya ekonomik alkol imkanı sunan pub’lar tercih ediliyor. Bu pub’ların en çok tercih edilenleri Erzsébet caddesi üzerinde bulunuyor. Bunlardan bazıları: Trap Cafe, Limit Bar, Negyeshatos, FogasHaz. Bu pub’larda ortalama 500 forint (5 TL) karşılığında bira, 600-800 forint (6-8 TL) karşılığında vodka içebilirsiniz. Peki bu pub’larda yeteri kadar alkol aldıktan sonra hangi gece kulüplerine veya mekana gidilmeli? Sizlerle en eğlenceli ve farklı konsepte sahip gece kulübü listesini paylaşıyorum:

Yazı Başlıkları [göster]

Budapeşte Gece Hayatı Tavsiyeleri – Mekanlar

Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerinden Budapeşte’nin gece kulüpleri çoğu kişi tarafından duyulmuştur. Birden fazla odaya sahip mekanlar ilgi çekiyor. Ayrıca eski binalara kurulan mekanlar sunduğu atmosferle büyülüyor. Bunlardan en sık tercih edilenleri sizlerle paylaşıyorum.

1- Instant

instant budapeste
Instant, Budapeşte

Instant gençlerin en çok tercih ettiği mekan. Budapeşte gece hayatı konusunda efsaneleşmiş bir yer. Oktogon meydanından yürüyerek 2 dakikada erişebilirsiniz. Instant’ın en güzel özellikleri çok fazla odadan oluşuyor olması, ucuz alkol ve giriş ücretinin olmaması. Giriş katı pub mantığında sadece sandalyelerden oluşan, arkadaşlarınızla oturup konuşabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Alt katta 2 oda bulunmaktadır. Üst katta ise koridorlardan ulaşabileceğiniz 4 oda var. Bu odaların birisinde sandalye ve masalar var. Müzikten sıkılanlar için dinlenme ve soluklanma yeri diyebiliriz. Diğer odalar ise müzik tarzına göre club’a çevrilmiş durumda. R&B müzikleri farklı bir odada, pop müzikleri farklı odada.

2- Ötkert

ötkert budapeşte
Ötkert, Budapeşte

Budapeşte gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen yer. Ötkert Budapeşte’nin en bilinen gece kulübü. Diğerlerine göre biraz daha lüks. Budapeşte’nin Reina’sı diyebiliriz. Meşhur Bazilika Kilisesinin hemen karşı sokağında bulunuyor. Özellikle Cuma günleri çok hareketli, ancak diğer günler de full çekiyor diyebiliriz. Fiyatlar diğer gece kulüplerine oranla biraz daha pahalı. Giriş ücreti erkekler için ortalama 2000 forint (20 TL), bayanlara ücretsiz.

3- HelloBabyBar

hellobaby budapeste
HelloBabyBar, Budapeşte

Tam Oktogon meydanında bulunan HelloBabyBar’ın harika bir mimarisi bulunuyor. Genel müziklerin çaldığı büyük alanın dışında bir de R&B müziklerin çaldığı ufak bir oda var. Sadece mekanın güzelliği için bile en az bir kere gidilmeli, fakat müzikler ve insanlar da bu mekanda harika! Giriş ücreti erkekler için 2500 forint (25 TL), bayanlara ücretsiz.

4- Peaches and Cream

peaches and cream budapeste
Peaches and Cream Club, Budapeşte

Instant ile aynı sokakta yer alan Peaches and Cream’de müthiş bir dans havası, inanılmaz eğlence var. Biraz ufak olsa da gençlerin tercih etmesi ve müziklerin güzelliği nedeniyle burada oldukça iyi vakit geçirebilirsiniz. Instant’ın hemen iki blok yanında olması, iki mekan arasında geçişlerin sıklığını artırıyor. Giriş ücreti erkeklere de bayanlara da ortalama 1500 Forint (15 TL) Eğer saat 22:00’dan önce giderseniz ücretsiz.

5- Morrison’s 2

morissons 2 budapeste
Morisson’s 2, Budapeşte

Budapeşte’nin devasa gece kulübü. İçerde kaç oda olduğunu sayamadık, ancak tarzınıza ait müziğin olduğu bir oda kesinlikle var! Öğrencilerin favori mekanı Morrison’s 2’de Pazartesi günleri herkese ücretsiz 3 bira veriliyor. Bir kere gidenin vazgeçemediği Morissons’ta giriş ücreti ortalama 1000 forint (10 TL), etkinliklere göre genellikle ücretsiz.

6- Szimpla Kert

szimpla kert budapeste
Szimpla Kert, Budapeşte

Szimpla Kert, Budapeşte’nin en ünlü barı. Ancak burası artık barlıktan nebze daha çok turistik mekan. Budapeşte’nin Ruin Bar mantığının başlangıcı burası kabul ediliyor. Yıkık bina içerisine kurulan barda harika bir atmosfer var. Biranızla birlikte nargileyi de denemeniz tavsiye edilir. Özel etkinlikleri takip ederek konserlere ve partilere katılabilirsiniz. Giriş ücreti yok.

7- Ankert

ankert budapeste
AnKERT, Budapeşte

Ankert sadece yazın hizmet veren, üstü açık gece kulübü & bar. Tuna nehrinin hemen kıyısında bulunuyor. Açık havada eğlenebilecek en güzel mekan diyebiliriz. Yaz aylarında herkes buraya akın ediyor. Eğer güzel bir havada Budapeşte’yi seyahat ediyorsanız mutlaka uğramalısınız.

8- RomKERT

budapeste gece hayati
RomKERT

Sadece yaz aylarında açık olan, üstü açık, tuna nehrinin hemen kıyısında olan bir gece kulübü. Yaz aylarında neredeyse her gün full çeker. Açılacağı ilk günü herkes merakla bekler. Bu yüzden oldukça eğlenceli bir gece hayatı sunar. Eğer yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret edecekseniz RomKERT mutlaka gideceğiniz club olmalı.

9- KRAFT

kraft budapeste
KRAFT

Ötkert’in hemen yanında bulunan Kraft, Bazilika’nın karşı sokağında yer almaktadır. Ötkert ile hemen hemen aynı konsepte sahip. Bazen Ötkert’ten daha kalabalık olmasının nedeni, gençlerin burayı Ötkert’ten daha kaliteli bir mekan olarak görmesi.

 

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte gece hayatı aynı Prag gibi hareketli, ucuz ve adından söz ettirecek kadar güzeldi. Özellikle Viyana’dan sonra aynı Prag’taki havayı yakalayarak, sabahlara kadar şehri keşfetmeye devam ediyorduk. Budapeşte gece hayatının gidebileceğiniz şehirler arasındaki avantajı, size hem ucuz uçak bileti sunması hemde ucuz konaklama ve yaşam sunan, tarihi ile de sizi asla pişman etmeyen şehirdir. Özellikle Pegasus’un da uçmaya başlamasıyla birlikte gidiş-dönüş 300 – 350 tl gibi fiyatlara uçabiliyorsunuz.

Budapeşte şehir merkezinde ve çevresinde bir çok gece kulübü olup hiç beklemediğiniz ara sokakların en karanlık çıkmazlarında bile gece kulüpleriyle karşılaşabilirsiniz. Fakat bunların çoğunun Prag’taki kadar güvenli olduğunu söyleyemem. Gitmeden yada otel odanızda mutlaka Budapeşte’deki gidilecek gece kulüplerini araştırmanız gerekir. Bizde aynı bu şekilde daha İstanbul’dayken tüm bunları araştırmış ve hostel deki tavsiyelere de uyarak gideceğimiz yerleri ona göre seçmiştik. Sözü uzatmadan Budapeşte Gece Hayatını ve Gidilecek yerleri yazmaya başlayabilirim.

Budapeşte Gece Hayatı – Szimpla Kert Bar, Fiyatlar, Nerede

Szimpla Kert girildiğinde hemen çıkılmak istenen mekanlardan biri olmuyor. Değişik konsepti ile farklılık yaratan ve samimi bir ortam sunan Kert hoşça vakit geçirmeniz ve geceye hazırlanmanız için iyi bir seçim olabilir. Araba hurdalarından ve parçalarından yapılmış orta alandaki masalar gene fıçılardan bozma oturma grupları bulunan geceye hazırlanmak için bir şeyler içilesi bir mekan aslında. Yemek konusunda çok başarılı olduklarını söyleyemem ama deneyebilirsiniz genede. Büyük bir bahçesi ve yer yer çatısı bulunmaması kışın biraz soğuğu hissetmenize neden olabilir. Fakat dekoru ve samimi salaş dokusuyla asla Budapeşte’de unutmayacağınız barlardan biri olacaktır. Fiyatların ucuzluğu ertesi gün yaşadıklarınızı unutturmaya yetecek ölçüde. Örnek vermek gerekirse İstanbul Suadiyede içtiğiniz 23tl lik Heineken bira, burada 7 lira. Normal lokal bira içmek isterseniz 3,5 lira en pahalı Corona birası da 10 liraydı.

İçeri girdiğinizde kendinizi sürekli buraya geliyormuş gibi hissedebileceğiniz ve her akşam farklı dj ler ile eğlenebileceğiniz bir mekan. Jazz dan 80 lere kadar her akşamı farklı geçirebilirsiniz.

Alkol Fiyatları ; 0,04L Jack Daniel’s 8lira en pahalısı 14 lira, vodkalar Finlandia 8lira, biralar 0,33 şişe 3,5 10 lira, tequila 8-9 lira, bacardi 9,5 lira gibi aralıklarda. Daha detaylı fiyat bilgisi için tıklayınız.
Yemek fiyatları ise; et ve tavuk hamburgerler 10 lira, ördek 12 lira, salatalar 5 lira, menülerde 9 lira ile 14 lira arasında.

Budapeşte Gece Hayatı – Peaches and Cream, Fiyatlar, Nerede

Budapeşte gece hayatı için nokta atışı bir mekan ismi verin deseniz, herhalde ilk olarak Peaches and Cream ı söylerim. Şehrin merkezinde yer alan ve sürekli değişen Dj ler tarafından müziğin her daim süper ve atmosferin, ışık gösterilerinin, çalışanların size olan yaklaşımlarının harika olduğu mekan. Özellikle R&B gecelerinin olduğu güne denk gelirseniz sabaha kadar sınırsız eğlencenin ortasında bulacaksınız kendinizi. 2007 de açılan gece kulübü, rezervasyon ile kişiselleştirilmiş hizmet veren vip odalara sahip. İçerideyken sürekli gelip resim çekiyorlar ve sitelerinden takip edebilirsiniz. Budapeşte gece hayatı hafta sonu İstanbul da harcayacağınız paralara tatil yapabileceğiniz ve flypgs.com’a bir tık kadar uzaklıkta.

Fiyatlar ise; 0,04l için Viskilerden;
CHIVAS REGAL (12 ÉVES) 15lira diğerleri daha ucuz,
Votkalar 9,90 lira,
Tequila SIERRA GOLD 9,50 – 15,50 arasında,
Biralardan TUBORG(0,4) 6,5 – BUDWEISER (0,33 L) 9 lira. En pahalı birası bu zaten isterseniz 4 lirayada bra içebilirsiniz tabi,
Rumlar BACARDI SUPERIOR 6,5 lira en pahalısı ise RON ZACAPA 16 lira gibi fiyatlarda.

Daha detaylı bilgi almak ve özel vip odalarda rezervasyon yaptırmak için Peaches and Cream web sayfasına tıklayabilirsiniz.

Budapeşte Gece Hayatı – Studio Club, Fiyatlar, Nerede


Gene Budapeştenin en iyi gece kulüpleri arasında olan Studio Club, merkeze çok yakın olması ile 10 dakika da ulaşım sağlayacağınız bir alanda. Tuna nehrindeki ada üzerinde olan Gece Kulübü, elektronik müzik ve özel sahne şovları ile dikkat çekmeyi fazlasıyla başarıyor. Hafta içi bile kalabalık olmayı başaran Budapeşte’nin ender gece kulüplerindendir. Studio Club alan olarak büyük ve yüksektir. Turistler tarafından en popüler olan gece kulübüdür ve yaş ortalaması 21 – 28 yaş arasındadır. Studio Club’ın başka bir özelliği de Macaristan’ nın gece kulüpleri arasındaki en iyi ses düzenine sahip olmasıdır.  2 büyük alandan oluşan kulüpte özel hizmet alabileceğiniz vip odalar, localar bulunmaktadır. Her kesimden insanı ağırlayan ve adada başka kulüplerinde bulunduğu Budapeşte’ de her ay farklı organizasyonlar olup adaya yurt dışından Dj ler gelmektedir. Özellikle Techno ve House Partileri sevenler için şiddetle öneririm.

Studio Club için dünyanın 3. büyük kulübüdür deniliyor. Budapeşte’nin en güzel kızlarının da bulunduğu kulüp hafta sonları 8.000 üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyormuş. Mekandaki eğlence kafanızın güzel olmasıyla sınır tanımayan bir hal alıyor. Saat ilerledikçe kostüm şovları, üstsüz profesyonel dansçılar ve üstteki güvertede bulunan salıncakta sallanan akrobatlar ile ışıklar sizi iyice sarhoş etmeye başlıyor.

Kıyaslamak gerekirse; İstanbul da eğlence kültürü adı altında gereksiz fiyatlar, kasıntı insanlar, parası olduğu için içeriye giren kös kös oturanlar, insanları rahatsız eden bakışlar atanlar, ütopik vale ücretleri, rezervasyon sorgulamaları, sınıf ayrımcılığı, yanınızda bayan arayışları, mit ajanı edasındaki ilkokul mezunu güvenlik görevlileri, çıkışta başınıza bir şeyler gelmemesi için koşar adımlarla aracınıza yada evinize dönme çabalarınız, mekanlarda instagram takipçi sayısıyla doğru orantılı egosu tavan yapan ama normalde merdiven altı doldurulmuş yeni rakı gibi gezen türk kızları vs. vs. vs…

İşte sırf bu sebeplerden bile keyifle eğlenebileceğiniz bir tatil için Budapeşte size alternatif olabilir…
Studio Club ile ilgili çok fazla video koyamıyorum ama aşağıdaki videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Budapeşte Gece Hayatı – Yellow Bar & Club, Fiyatlar, Nerede

Budapeşte gece hayatı ile ilgili bende sizler gibi önceden araştırıp hem Türkiye’den hemde yurt dışındaki sitelerden en iyi gece kulüplerini çıkartıp gezimi öyle tamamlamıştım. O yüzden gidebildiğim yerleri yazmaya çalışıyorum. Aksi halde 1 ay boyunca her gece farklı mekan ve organizasyonlara katılmam gerekirdi 😀 Yellow Bar & Club üstteki gece kulüpleri kadar olmasa da şehrin tam merkezinde olmasından dolayı ve şehir içinde elinde broşürler ile gezenlerin tanıtımlarından dolayı ister istemez yoğun ilgiye sahip bir mekan. Benim tavsiyem önceliğinizi üstte yazdığım mekanlardan yana kullanmanız. Yellow Bar & Club ‘ın en büyük özelliği sahne kızları olması. Barın üstü ve organizasyonlarda aynı Prag taki gibi fazla sayıda dansçı kızlarla açması. Sitelerinde pek bişi olmasa da rezervasyon için kullanabilirsiniz. Yellow Bar & Club tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.