AMSTERDAM GECELERİ

Amsterdam Gece Hayatı

Her yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda turisti ağırlayan Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, bir bakıma “yaramazlık” yapmak isteyenlerin kaçış noktası olarak anılıyor. Amsterdam gece hayatı herkesi cezbediyor.

Şehir merkezindeki rahat ulaşım, tarihi ve kültürel mekanlar, turiste göre konumlandırılan şehir yaşamının yanı sıra özellikle makul seviyede uyuşturucu (esrar) ve yasal imkanlarla koruma altına alınan seks turizmi, eğlenmeye düşkün turistleri Amsterdam’a çekiyor.

Hollanda Gece Hayatı
Amsterdam geceleri
Hollandalıların zaman zaman tepki gösterdiği, dünyanın kafa dağıtmaya ve rahatlamaya gelerek Amsterdam’da sıkça olay çıkarmakla suçladığı turistlerin hedefinde ise şehirdeki rahatlık var.

Bütün bu çekici maddeleri alt alta koyduğumuzda Amsterdam turistlerin para harcamaktan çekinmediği ve sık sık geldiği bir tatil destinasyonu olarak yaz kış farketmeden her an akıllarda beliriyor.

Amsterdam Red Light District Street Fiyat

Amsterdam’da gece hayatı denildiğinde tek alternatif “sadece” eğlenceden ibaret değil tabi. Birçok gezginin (gezgin kelimesi sadece bu amaçla gelenleri ifade etmiyor olabilir) merakla sokaklarına daldığı Red Light District, yasalarla güvence altına alınan kayıtlı hayat kadınlarının kırmızı küçük odaların vitrinlerinden müşterilerine davetkar danslar ve hareketler yaptığı şehrin bölümüne deniyor.

Red Light, içiçe geçmiş kanallar ve sokaklardan oluşuyor.
İç içe geçmiş kanal kıyısında birkaç ana cadde ve bu caddeleri kesen birkaç dar sokakta dip dibe sıralanan cam vitrinli odalar, fuhuş yapmak isteyenleri olduğu kadarAmsterdam gece hayatını görmek Amsterdam’ı gezmeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. Özellikle geceleri hareketlenen sokaklarda hakim renk kırmızı olunca, insan ister istemez havaya giriyor.

15 dakika süren hizmet karşılığında 50 euro gibi bir ücret ödenirken, tarihi 1400’lü yıllara dayanan bölge geçmişte denizcilerin buluştuğu genelevler ile bugünkü işlevini sürdürüyormuş.

Red Light Sokakları

Amsterdam’a sadece Red Light’ı görmek için gelen çok sayıda turist bulunuyor.
Amsterdam’ın en eski kilisesi olan Oude Kerk‘in yakınında sıralanan onca vitrinde müşteri bekleyen hayat kadınlarına merakla bakmaya gelen kalabalık, benzer sokaklarda video kabinlerde porno film izleyebilir ya da canlı seks kulüplerinde seks yapan insanları izlemek için bu kulüplerin kapısından içeri girebilir.

Turistler Amsterdam’a gelme nedenlerine göre sıralandığında hiç kuşkusuz Red Light District bu nedenlerin en başında gelir. Özellikle İngiliz turistlerin bekârlığa veda partileri ile bir dönem sıkça İngiliz basınına da konu olan bölge, gece kutlamaları, kıyafet partileri ve her türlü çılgın insanıyla doğal bir film platosunu andırıyor.

Hollanda Gece Hayatı
Red Light sokakları dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlıyor.
Güvenli Bölge
2000 yılında Hollanda Hükümeti’nin aldığı kararla özel bir yasaya kavuşan bölge Amsterdam’ın en güvenli alanı olarak da dikkat çekiyor. (Amsterdam geneli güvenlik açısından hiçbir sorun teşkil etmiyor desek yanlış olmaz)

Belediye denetiminde kayıt altına alınan hayat kadınları, 24 saat kayıt yapılan kameralı bölgede, odalarındaki alarm butonuyla her an polis güvencesinde görevlerini gerçekleştiriyor.

Hollanda Gece Hayatı’nda özellikle Doğu Avrupa kökenli hayat kadınlarının sayısı yıldan yıla artarken, üniversite harcını ödemek için fuhuş yapan kadınlara da rastlanıyor.

Hollanda Gece Hayatı Amsterdam Genelevleri

Tüm Amsterdam ziyaretçilerinin odak noktası olan Red Light District’ten uzak (gözlerden uzak) bir yerde deneyim yaşamak isteyenlere göre alternatifler de var. Hollandaca Privéhuis denilen özel evler profesyonelce fuhuş hizmeti almak isteyenlere kapılarını açıyor. Listesine genellikle internetten ya da kulaktan kulağa tecrübe yöntemiyle ulaşılan bu genelevlerde herhangi bir tabela ya da işaret bulunmayan apartman dairelerine giderek içeride sunulan menüden uygun olan bir seçim yapmak mümkün.

Her bir hizmet odasında duşu ve konforlu imkanları bulunan genelevlerde yarım saatlik hizmete ortalama 55 euro, bir saate ise 80 euro ödeme yapılıyor. Amsterdam’da eğlence deyince kimilerine çok cazip olan fuhuş ve seks “benim için hiç belirleyici” değil diyenler için club ve barlar öneriliyor.

Holland-Red-Light
Amsterdam’da canlı seks şovlarını kabinlerde izleyebilirsiniz.

Amsterdam Gece Kulübleri

Girişleri genellikle paralı olan (bir içki dahil) ve rezervasyon sistemiyle çalışan amsterdam gece hayatı gece kulüpleri her türlü müzikle amacı sadece dans olanlara merhaba diyor. Amsterdam’damın en iyi gece kulüpleri arasında Paradiso, Jimmy Woo, Escape, Trouw, Melkweg gelirken bunun dışında çok sayıda bar ve gece kulübü de yılın her dönemi ziyaretçilerini ağırlamak üzere bekliyor.

1. Paradiso
Eğlence yaşamının genellikle turist meydanı olarak da anılan Leidseplein Meydanı çevresinde konumlandığı Amsterdam’da Paradiso, ünlü şarkıcıların ve dj performansları ile dikkat çeken bir gece kulübü.

Eski bir kilise olması nedeniyle akustik açıdan da inanılmaz bir ortam sunan Paradiso, yılın her döneminde ve belirli takvimlerde özel programlarla eğlenceyi sevenlerin buluşma noktası.

2. Jimmy Woo
İki katlı mekanıyla ciddi bir elemeyle ziyaretçilerini seçen kulüp daha çok benzerlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde barındıran gece kulüpleri ile kıyaslanıyor. Ünlü şarkıcıların zaman zaman konser vermek için tercih ettiği gece kulübü Erasmus öğrencilerinin gündeminin de ilk sırasında yer alıyor.

Daha çok dans etmeye zorlayan mekan tasarımıyla insanı baştan çıkartan Jimmy Woo, iyi giyinen ve tarzı olanları ayıran yapısıyla biraz zorlayabilir.

3. Escape
Sadece Amsterdam’ın değil Hollanda ve Benelüks ülkelerinin de en popüler eğlence mekanlarından biri olan Escape turistlerden ziyade bölge insanı nezdinde önemli bir farkındalığa sahip. Elektro, house, tekno müzikler ünlü dj’lerle yeniden hayat bulurken ortam kendini müziğe bırakmak isteyenlerle dolu.

4. Trouw
Doğu Amsterdam’da endüstriyel bir bölgede, Hollanda’nın en büyük gazetelerinden Het Parool, NRC ve Trouw’un eski baskı tesisleri üzerine kurulan Trouw farklı bir deneyim arayanların adresi. Amsterdam’a 20 dakikalık bir tramvay yolculuğu ile ulaşılabilen merkezde restoran da yer alıyor. Amsterdam gece hayatına ismini altın harflerle yazdıran bu mekan 4 Ocak 2015’ten bu yana kapalı.

5. Melkweg
Hollandaca samanyolu anlamına gelen Melkweg eski bir süt fabrikası binasında iç içe geçmiş kültürel bir yapıdan meydana geliyor. İçerisinde tiyatro, sinema salonları ve kafelerin yer aldığı yapı canlı müzik gösterileri için ideal. Daha çok canlı sahne şovları için tercih ediliyor.

Amsterdam Gece Hayatı Sokak şovları
Tüm dünyada olduğu gibi Amsterdam’da da sokak eğlenceleri günlük hayatın en önemli parçaları arasında yer alıyor. Leidsplein, Dam, Rembrandplein gibi meydanlar hemen hemen her saat hareketli mekanlarıyla ilgi çekiyor. Sokakta becerilerini sergilemek isteyenler bu meydanlarda gösteri yaparken içki içen ya da coffeshoptan çıkarak eğlenceye katılmak isteyen herkes şov yapanların çevresini sarıyor.

Amsterdam Coffee Shop
Coffe Shop’lar özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.
Yapılmaması gerekenler
Amsterdam turistler açısından çok rahat olmasına rağmen güvenlik gereği alınan kararlara sıkı sıkıya uyulması nedeniyle beklenen rahatlık etkisini tam olarak göstermeyebilir. Zira son yıllarda sokakta alkol tüketimi yasaklanırken, özellikle siyahi vatandaşların sokaklarda kokain tarzı ağır kimyasalları satmaya başlaması ve bu kimyasallar kaynaklı uyuşturuculardan ölümlerin yaşanması polisleri teyakkuzda tutuyor.

Bu nedenle, Amsterdam gece hayatı keyfi için, başta merkezi meydanlar olmak üzere belirli noktalarda “Sokak satıcılarından uzak durun. Bilmem ne kadar turist hastanede hayatını kaybetti. Kokain almayın” gibi uyarı tabelalarına rastlanıyor. Yasal esrar satışının yapıldığı coffeeshoplar güvenli ve denetimli hizmet yaparken, sokak satıcılarından uzak durmakta yarar var.

Elektronik Müziğin Dünyadaki En Büyük Başkentlerinden biri Amsterdam
Kulüplerde dans etmek yerine, elinde içkisi anca ayağı ile tempo tutan tipler sizin de içinizi kıyıyor ve maçosuz, kırosuz, özgürce herkesin dans ettiği ortamları özlüyorsanız Amsterdam’da oh be! diyeceksiniz. Hatta hatta insanlar rahatça kurtlarını dökebilsinler diye gece kulüplerini genellikle şehrin dışına koymuşlar. Amsterdam Gece Hayatı’nın olmazsa olmazı ; Hollandalılar partilemekten gerçekten iyi anlıyorlar ve sene boyunca belki 30’a yakın elektronik müzik festivali ile de dünyaya bunu gösteriyorlar.

Dünyaca Meşhur Hollandalı DJler

Dünyanın en ünlü DJlerinin birçoğunun Hollandalı olması da tesadüf değil: Tiesto, Afrojack, Martin Garrix, Armin Van Buuren, Fedde Le Grand, Hardwell ve en az 5 satır da dünya çapında meşhur DJ daha buralı. Sabahlara kadar süren partiler ve dj performansları şehrin her yerinde. Amsterdam’da genellikle Berlin’dekinin aksine daha ana akım tarzda gece kulüpleri var. Yani Berlin’e giderken gözü yaşlı arkanızda bıraktığınız tüm şıkıdımlıklarınızı valizinize koyabilirsiniz ama genelde insanlar spor-şık kıyafetleri tercih ediyorlar. Yırtık kotlardan ne kadar moda olsa da Amsterdam barlarında sökmüyor, aklınızda olsun.

Yasal Unsurlar
Kabul etmeliyiz ki; her ne kadar gece hayatı ile konunun direkt ilgisi olmasa da Amsterdam’ı dünyaca ünlü yapanlar arasında fuhuşun yasal olduğu Red Light District ve esrarın yasal olduğu coffee shoplar da var. Magic mushroom satan yerleri de unutmamalıyız tabi. 18 yaş sınırının olduğuna söylememize gerek yoktur herhalde?

Biralarıyla Ünlü Şehir
Heineken markasının memleketi olması ile de bilinen Hollanda, Belçika ve Almanya gibi dünyanın bira merkezlerinden. Çeşit çeşit biralar tatmak için ideal bir şehir. Amstel, Grolsch, Dommelsch, Brouwerij ‘t IJ ve manastır rahiplerinin yaptığı La Trappe gibi daha pek çok çeşit bira markası var. Hepsi için de su ile aynı fiyatta desek yalan olmaz. 😀 Bu arada, bira dedik ama Amsterdam’ın kokteyl barları da pek meşhur!

Amsterdam Şehir Festivalleri

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Kanalların gökkuşağı renklerine büründüğü Amsterdam Pride ve 27 Nisan Kral Willem-Alexander’ın doğum günü şerefine King’s Day (Koningsdag) en renkli şehir festivallerinden. Eski adı Queen’s Day’di. Aynı zamanda bir milli bayram olan King’s Day’de, tüm şehir Hollanda’nın rengi turuncuya dönüyor ve ertesi günün akşamına kadar şehrin her yerinde partileniyor.

Elektronik Müzik Festivalleri

Neonspash Festivali. Foto: wikipedia

Elektronik müzik festivallerini seviyorsanız, yazın başından sonuna kadar bolca festival var… Sadece Kings Day’de bile 4 – 5 tane festival gerçekleşiyor. Nassau, Thuishaven, DSM Vrijhaven King’s Day, VOLTT Koningsdag, Bakermat & Friends, Oranjebloesem, Loveland van Oranje, Kroongetuige Kingsday 8 festival aynı günde gerçekleşiyor. En önemli elektronik müzik festivalleridnen biri de şehrin bir çok kulübünde gerçekleşen Amsterdam Dance Event. Kış aylarında da festivaller var, sadece daha az sıklıkta. Kışın en eğlenceli festivali ülkenin en büyük boya festivali olan Neonsplash. Ülkenin en meşhur festivalleri ise yaza denk gelen Pink Pop ve Lowlands. Am

AMSTERDAM GECE ALEMLERİ MEŞHUR GECE KULÜPLERİ

Paradiso, Melkweg, Sugarfactory, Panama Club, Canvas, Jimmy Woo, AIR, Pacific Parc, De School, Studio80, Escape, Chicago Social Club, Bitterzoet en popüler gece kulüpleri. Aşağıda amsterdam gece hayatı’nın en  popülerlerini anlattık.

Paradiso ☆

www.amsterdam.info

Bu eski bir kilise binası şimdilerde en popüler alternatif müzik sahnesi ve gece kulüplerinden biri. Hatta Amsterdam gece hayatının 2 yıldızından birisi. Aslında ilk olarak böyle bir amaçla değil 1968’de “Cosmic Relaxation Center Paradiso” adıyla sanatçıların kolektif bir şekilde yaratıcı işler yapabileceği bir mekan olarak kapılarını açmış bir yer. Fakat zamanla lokal ve uluslararası grupların sahne aldığı bir konser mekanına dönüşmüş. Mekan 1500 kişilik ve eski bir kilise olduğundan akustiğinin mükemmel olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Adres: Weteringschans 6-8 1017 SG Amsterdam Tel: 31 20 626 8790 Web Sitesi: www.clubparadiso.amsterdam Konum için tıklayın.

Melkweg ☆

wikipedia.org

Melkweg yani Samanyolu (Milky way) de Amsterdam gece hayatının diğer yıldızı. Hem bir müzik / eğlence mekanı, hem de bir kültür merkezi olarak düşünülmüş. Bizdeki İKSV tarzı, kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından yönetiliyor. Eski bir süt fabrikasından dönüşme bir yer. Dört salonu, değişik tarzda müzik konserlerinin olduğu bir sahne, sinema, sergi alanı ve restoran olarak işliyor.

Adres: Lijnbaansgracht 234A, 1017 PH Tel: 31 20 531 8181 Web Sitesi: www.melkweg.nl/ Konum için tıklayın.

Sugarfactory

myamsterdamstay.com

Her ne kadar Paradiso ve Melkweg’in biraz gölgesinde kalıyor olsa da Sugarfactory de Amsterdam gece hayatının cevherlerinden. Gece hayatını performans ve sanatla birleştiren mekan, diğer ikisi gibi uluslararası sanatçıları ağırlamasa da komşu ülkelerin ve lokal yeteneklerin performanslarına yer veriyor. Ayrıca pazartesi, perşembe ve pazarları, teknodan caza farklı müzik türlerine özel dj partileri de oluyor.

Adres: Lijnbaansgracht 238, 1017 PH Tel: 31 20 627 0008 Web Sitesi: www.sugarfactory.nl Konum için tıklayın.

Panama Club

amsterdam-online.nl

Burası kaliteli ses sistemli, dünyaca ünlü djlerin House & Techno performanslarının olduğu, 1000’den fazla kişi kapasiteli devasa bir gece klübü. Bulunduğu bina da Amsterdam’ın liman bölgesindeki tarihi ve nostaljik depo binalarından biri.

Adres: Oostelijke Handelskade 4, 1019 BM Tel: +31 20 311 8686 Web Sitesi: www.panama.nl Konum için tıklayın.

Canvas

www.facebook.com/Canvasopde7e

Daha klas partilemek için sizi Canvas’a alalım. Şimdi bir otel olan eski bir gazete binasının 7. katında bulunan, 360 derece şehir manzarasına sahip bir rooftop bar olan Canvas, Cuma ve Cumartesi geceleri yerlisi yabancısı partilemek isteyenlerin adresi oluyor. 23.00’den sonra masalar kalkıyor ve dj kabinindeki yerini alıyor.

Adres: Wibautstraat 150, 1091 GR Tel: 31 20 261 2110 Web Sitesi: www.volkshotel.nl/en/canvas/ Konum için tıklayın.

AIR Amsterdam

www.air.nl

Adres: Amstelstraat 16, 1017 DA Tel: 31 20 820 0670 Web Sitesi: www.air.nl Konum için tıklayın.

Şehirdeki elektronik müzik sahnesinin en popüler mekanlarından. Yüksek kalite ses sistemli, 1300 kapasiteli, 5 barlı, oda oda bölünmüş gece klübünde bardan içki almak için Air Card sistemi kullanılıyor. Ayrıca içeride daha güvenli bir şekilde, rahat rahat eğlenmek isteyenler için kilitli dolaplar var.

Jimmy Woo

www.tours-tickets.com

Işıl ışıl parlayan tavanıyla dikkat çeken gece klübü ünlülerin uğrak yeri. Üst katı Asya stili lounge bar, alt katı ise dans pisti. Fakat bu klübe girmek diğer yerler kadar kolay değil. Katı bir kapı politikası var.
Adres: Korte Leidsedwarsstraat 18 1017 RC Tel:31 20 626 3150 Web Sitesi: www.jimmywoo.com Konum için tıklayın.

Pacific Parc

www.facebook.com/pacificparc

Eğer dans etmeyi sevmeyen, içkisiyle bar köşesinde takılan tiplerdenseniz Pacific Parc’ın yakınından bile geçmeyin deriz. Çünkü burası Amsterdam’ın en rock & roll kafadaki mekanı. Gündüzleri de vakit geçirmelik, bir şeyler yemelik alanı olan yerde, perşembe, cuma ve cumartesi akşamları masalar kenara kalkıyor, dj veya canlı müzikle rock ‘n’ roll başlıyor.

Adres: Polonceaukade 23, 1014 DA Tel: 31 20 488 7778 Web Sitesi: www.pacificparc.nl

ÖNEMLİ BİLGİLER
Kapanış Saatleri
Restoranlar 01.00’a kadar açık.
Amsterdam gece kulüpleri hafta içi 03.00’da, hafta sonu 04.00’da kapanıyor.
Hızını alamayanlar night cafe diye bilinen yerlerde eğlenmeye devam edebilirler. Onlar da hafta içi 04.00’te, haftasonu 05.00’da kapanıyor.

Giriş Ücreti
5 ile 20 Euro arasında değişiyor. Canlı DJ performansları için daha fazla isteyebilirler, o da kapıda bilet bulabilirseniz çünkü bu tip biletler önden tükeniyor. Özellikle Melkweg ve Paradiso’da bir DJ izlemek istiyorsanız biletlerinizi erkenden almanız gerekir. Bazı kulüplere girişte ayrıca 4 Euro’luk bir üyelik bedeli isteyebiliyorlar. Üyelik bir aylık oluyor, yani aynı içinde tekrar gittiğizde sadece etkinlik biletini ödüyorsunuz.

Ne nerede?
Rembrandtplein and Leidseplein mahallelerinde Amsterdam’da gece hayatının en merkezi yerleri. Daha çok öğrencilerin takıldığı mekanlardan oluşuyor. Özellikle Leidseplein’de Irish pub ve müzik mekanları var.

Ne Zaman?
King’s Day’daki atmosferi ve partiyi yakalamanızı çok isteriz 👉 27 Nisan.

Amsterdam’da kış ve sonbahar çok soğuk geçtiğinden en uygun zaman Nisan – Ekim dönemi.

Ulaşım
Şehir içi: Şehir küçük olduğundan bisiklet en pratik seçenek ama gece hayatı için pek elverişli değil tabi. Bisiklet de olsa don’t drink & drive. 🙂 Amsterdam’da gelişmiş bir tramvay ağı var ama gece yarısından sonra çalışmıyor. Onun dışında gece otobüsleri var. Amsterdam Card almak toplu taşıma için en akıllıcası.

Uluslararası: THY, Pegasus, Onur Air, Atlas Global ve KLM ile 3,5 saatte aktarmasız uçuşlar var.

GÜNLÜK BÜTÇE
$ – 100 Euro (Konaklama (22-35 Euro) : Konuk evi / Hostelde, Yemek: süper market veya sokak lezzetleri (15 Euro), Ulaşım: toplu taşıma (6-7 Euro), Eğlence: müze veya etkinlik (11-17 Euro) )

$$ – 100-200 Euro (Konaklama: otelde (125 Euro), Yemek: restoranlarda (30 Euro), Ulaşım: rehberli tur (10-15 Euro), Sanat ve Eğlence: show veya konser (40 Euro) )

$$$ – 200 Euro üstü (Konaklama: 4 Yıldızlı Otelde (230 Euro), Yemek: Fine Dining restoranlarda (50 Euro), Ulaşım: taksi (20 Euro), Eğlence: Kanal turu veya Kabare/Showlar 50-90 Euro)

AMSTERDAM’DA BAŞKA NE YAPILIR?

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

VondelPark’ta bir önceki gecenin yorgunluğunu atabilir, bisiklete atlayıp Amsterdam’ın daha az turistik bölgelerine gidebilirsiniz. En önemli müze Rijksmuseum ama daha modern sanata meraklıysanız Van Gogh ve Stedelijk. Hangover durumunu Anne Frank Huis’i gezip bölgesindeki cafelerde bir kahve ile kazımaya çalışabilirsiniz ama muhtemelen o sırada battı balık yan gider diyen büyük çoğunluk coffeeshoplarda olacak. Amsterdam’da gezilecek yerler hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler için Amsterdam rehberimiz hazır. Buna ek olarak, eğer Amsterdam’da Biz Evde Yokuz usulü, dolu dolu 2 gün geçirmek isterseniz de sizi Amsterdam Turu yazımıza alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AMSTERDAM MÜZELERİ
AMSTERDAM GEZİLECEK YERLER & TOZUNU ATTIRMA REHBERİ
AMSTERDAM TURU – 2 GÜNLÜK PROGRAM & ÖNEMLİ BİLGİLER
KING’S DAY (KONINGSDAG) – HOLLANDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir